Italský výrobce automobilů plánuje posílit své postavení na evropském trhu. Minulý týden zástupci Fiatu oznámili, že převezmou krachující automobilku Chrysler. Nyní představili další plány. Chtějí odkoupit německý Opel, který je součástí americké společnosti General Motors.
ČTĚTE TAKÉ: Chrysler musí dokončit alianci s Fiatem. Jinak zbankrotuje
Generální ředitel Fiatu Sergio Marchionne se dnes sešel s německým ministrem hospodářství Karlem Theodorem zu Guttenbergem, aby projednali podmínky kontraktu. Na konečném řešení se zatím neshodli, vytyčili si však hlavní priority, které by měly být při sloučení dodrženy.
Opel se bojí nezaměstnanosti
Italové slíbili, že v případě uzavření dohody zachovají značku Opel, nezatíží automobilku svými dluhy a nenaplní obavy německých odborářů. Ti především varují, že se spousta zaměstnanců Opelu ocitne bez práce. Skeptičtí jsou i průmysloví experti. "Bylo by neuvážené prodat Opel někomu, u koho nevíme, zda jeho koncept koresponduje se zájmy německých daňových poplatníků a zaměstnanců," prohlásil člen dozorčí rady Opelu Armin Schild pro Financial Times. Marchionne tato tvrzení popírá a pokračuje ve svém úsilí přesvědčit německou vládu, že právě Fiat je pro Opel nejvhodnějším partnerem.
Podle Antonína Šípka ze Sdružení automobilového průmyslu jsou podobné obavy běžné. "Když se slučoval Volkswagen se Škodovkou, taky se objevila řada negativních hlasů. Záleží především na podmínkách z hlediska zachování výroby a zaměstnanosti a samozřejmě na vyjednávačích," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ
Kromě Fiatu má o Opel zájem i Magma International, největší výrobce autodílů v Severní Americe. Tato firma již německému ministru hospodářství Karlu-Theodorovi zu Guttenbergovi předložila svůj plán. "Vláda očekává předložení podrobnějšího plánu ze strany tohoto rakousko-kanadského dodavatele. Rozhodnuto ještě nic není," dodal Guttenberg.
"Jsme otevřeni všem nabídkám, které Opel dostane," uvedli zástupci GM. Americká společnost se pro spoustu svých divizí snaží nalézt kupce. V rámci rozsáhlé restrukturalizace potřebuje omezit výrobní kapacity, aby získala nárok na vládní injekci. Mezi části, kterých by se automobilka ráda zbavila, patří i evropská odnož GM Europe.
Fiat se chce stát světovou dvojkou
Italská společnost plánuje ze svého strojírenského koncernu Fiat vyčlenit automobilovou divizi Fiat auto a spojit ji s evropskou divizí GM a michiganským Chryslerem. Tak by vznikla evropská automobilová skupina, jejíž roční tržby by činily osmdesát milionů eur. Společnost by měla mít příjem v hodnotě 105 miliard dolarů a byla by po Toyotě nejvýznamnějším producentem automobilů.
Marchionne o nákupu Opelu řekl: "Z průmyslového a technického pohledu to považuji za svatbu v nebi." Podobný názor má i předseda správní rady Fiatu Luca Cordera di Montezemola. Považuje automobilku, která se momentálně potýká s velkými finančními problémy, za ideálního partnera. "Než aby se schovával v bezpečí Itálie, rozhodl se stát světovým predátorem. Itálie bude jednou pouhým přívěskem velkého impéria," řekl na adresu Fiatu Luca Peviani, generální ředitel společnost P&G.
ČTĚTE TAKÉ: Fiat se zajímá o evropskou automobilku Zastava
Přestože Fiat zaznamenal kvůli krizi útlum, nadále se mu daří. V minulém roce prodal 2,15 milionu automobilů a udržel tak pozitivní trend několika posledních let. Na počátku tisíciletí se automobilka potýkala s ekonomickou krizí, dosahovala nejhorších výsledků za svoji stoletou historii. Vyřešila ji díky rozsáhlé restrukturalizaci a organizačním změnám.
Foto: Reuters