Geithner: Mnohé banky potřebují <span>výraznější pomoc</span> vlády

Ekonomika
30. 3. 2009 10:41
Ministr financí Timothy Geithner
Ministr financí Timothy Geithner

Ministr financí Timothy GeithnerAmerický ministr financí Timothy Geithner řekl, že některé finanční instituce budou potřebovat vydatnou vládní pomoc. Zároveň varoval před jakoukoli snahou uvalit daň na investory, kteří se zapojí do federálního programu na výkup nakažených bankovních aktiv.

"V některých bankách bude zapotřebí velká míra pomoci. Podmínky chystaného pětisetmiliardového veřejně-soukromého programu na pomoc bankám se pro investory nesmí měnit, jinak ztratí důvěru v celý plán," prohlásil Geithner v televizním programu.

ČTĚTE TAKÉ: Vláda USA zbaví banky špatných aktiv až za bilion dolarů

Obamova administrativa chystá nejnákladnější záchranu amerického finančního systému v historii. Čím dál více však musí čelit obavám daňových poplatníků, že státní peníze jdou do společností, které nepřiměřeně riskovaly. Geithner uvedl, že ministerstvo má ve fondu určenému k udržení finanční stability k dispozici zbylých 135 miliard dolarů, přičemž odmítl říci, zda uvažuje o rozšíření této částky.

Ministr financí tento měsíc oznámil plán na podporu národních bank prostřednictvím veřejně-soukromých partnerství, která mají financovat odkup špatných úvěrů. Program má banky podle Geithnera očistit a posílit.

Návrh programu kritizuje nobelista Paul Krugman i dalšími ekonomové za to, že zmírňuje riziko investorů. Podle arizonského senátora Johna McCaina by zřejmě většina kongresmanů žádost o navýšení záchranných fondů nepodpořila, protože nemají jasno v tom, jak vláda využila sumu 700 miliard dolarů schválenou v první vlně. Řekl, že největší obavy se týkají nákladů utěsnění finanční krize, které přitíží ročnímu deficitu. Ten má podle plánů na mnoho let přesáhnout jeden bilion dolarů.

"Riskantnější by bylo udělat méně, spíše než udělat příliš," domnívá se ministr.

Na nepříznivou zprávu ministra Geithnera i další přiblížení amerických automobilek bankrotu už zareagovaly trhy a pražská burza zahájila dnešní obchodování propadem o 3,8 procenta. Následoval pokles na evropských a asijských akciových trzích.

ČTĚTE TAKÉ: Americká vláda odmítla plány na další pomoc automobilkám

Foto: Jonathan Ernst

Autor: -bar-

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ