GM: v USA jde na popravu, ale Asie by ji mohla zachránit
13.05.2009 13:13
Automobilka General Motors, která balancuje na pokraji bankrotu, zdaleka neztrácí zákazníky na zahraničních trzích. Podle některých názorů by měla uvažovat o přestěhování například do Číny nebo Brazílie, informuje server CNNMoney.com.
Zatímco před rokem se ve Spojených státech z celkové produkce General Motors prodala více než třetina, v prvním čtvrtletí tohoto roku už to byla jen čtvrtina, zbytek vyrobených aut si našel kupce za hranicemi. A zatímco úpadek zájmu v Severní Americe a Evropě přinesl firmě miliardové ztráty, společnost profituje v Číně i zbytku "asijsko-pacifického" regionu a v jihoamerických zemích.
ČTĚTE TAKÉ: GM se bankrotu pravděpodobně nevyhne, tvrdí experti
Firma, která od propuknutí krize spolykala více než patnáct miliard dolarů z kapes daňových poplatníků, má posledních pár dní na to, aby dokončila potřebnou restrukturalizaci a dohodla se s věřiteli - jinak ji čeká konkurz. Vyvstala tak otázka, zda by řešením nebylo přesunout detroitskou centrálu do některé ze zámořských destinací.
Generální ředitel Fritéz Henderson uvedl, že v současnosti nemá společnost nic takového v plánu, ale do budoucna to nevyloučil. Síla firmy v zahraničí podle některých expertů demonstruje její konkurenceschopnost. Dodávají, že bez ohledu na to, jak GM v příštích týdnech splní stanovené podmínky, budoucnost společnosti bude záviset spíše na úspěchu v zámoří než "doma".
ČTĚTE TAKÉ: General Motors: Chceme přežít a být konkurenceschopní
General Motors pustí Pontiac k ledu
A není to jen důsledek novější techniky a flexibilnější pracovní síly za hranicemi USA. Značky, které GM zaštiťuje, tam mají lepší pověst a jejich image je pro zákazníky lákavá. Američtí spotřebitelé jsou již ovlivněni špatnými zkušenostmi z předešlých let; například model Buick je již pro většinu z nich minulostí, v Číně je naopak na trhu jedničkou.
Většina odborníků přesto míní, že pro GM je důležité, aby v období restrukturalizace zůstaly zahraniční operace spojeny s americkou centrálou. Výrobce aut by měl působit co nejglobálněji a rozprostřít tak náklady.
"Pokud má být GM úspěšným konkurentem pro Toyotu, Fiat-Chrysler, Ford a Volkswagen, potřebuje působit globálně," uzavírá prezident Spolku automobilových analytiků Tom Libby.
Foto: Joshua Lott
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.