Ikona amerického průmyslu je blízko bankrotu
28.05.2009 12:40
Americká automobilka General Motors (GM), donedávna největší světová automobilová továrna a jedna z největších firem světa vůbec, zřejmě nezadržitelně míří vstříc bankrotu. Úpadek společnosti však nebyl způsoben současnou hospodářskou krizí, ta pouze obnažila její dlouhodobé nešvary a uspíšila vznik obrovských problémů, které podle všeho musely dříve nebo později stejně přijít.
Více než stoletá historie člena detroitské „velké trojky" je plná zářivého lesku, na který však v posledních letech dopadl stín hospodářských potíží. Už v roce 2005 se firma propadla do ztráty přes deset miliard dolarů při obratu 192 miliard. V roce 2007 už bývalá chlouba amerického průmyslu utržila jen 181 miliard dolarů a prodělala téměř 39 miliard, což představuje ztrátu přes 68 dolarů na akcii.
ČTĚTE TAKÉ: Bankrot GM se blíží. Vedení se nedohodlo s věřiteli
Za poslední čtyři roky tak holding prodělal neuvěřitelných 88 miliard dolarů, přičemž současná tržní hodnota firmy se odhaduje na méně než sedm miliard dolarů. Akcie se obchodují (nebo spíše neobchodují) za 1,15 dolaru, což je třicetkrát méně než před devatenácti měsíci a vůbec nejméně od roku 1933.
Vysoké náklady, nízké tržby
Jaké jsou tedy příčiny strmého pádu ikony amerického průmyslu? Největším problémem je bezpochyby neschopnost držet krok s technologickým vývojem evropských a asijských automobilek. Neekologická auta s velkou spotřebou paliva a celkově drahým provozem přestala být pro lidi zajímavá. Nejvíce se tento problém projevil u vozů střední třídy, jejichž prodej v období drahé ropy razantně poklesl.
ČTĚTE TAKÉ: GM se bankrotu pravděpodobně nevyhne, tvrdí experti
Na celkovém poklesu tržeb se však podílejí i automobily vyšší třídy a luxusní vozy, které tradičně patřily k silným zbraním GM, pod jehož křídla spadají mimo jiné značky Cadillac, Daewoo, Hummer, Opel, Saab či Buick. Když k trendu poklesu tržeb přičteme neustále rostoucí náklady na pracovní sílu a dodávané součástky, nemůže nám vyjít nic jiného než velké hospodářské problémy.
Akcie nikdo nechce, bankrot je blízko
Americká vláda se rozhodla podpořit tradičního výrobce celkovou finanční podporou ve výši přes 15 miliard dolarů a uložila mu do 1. června splnit plán restrukturalizace. Jeho podstatou je zejména přesvědčit věřitele, aby vyměnili své dluhopisy za akcie a získali tak desetiprocentní podíl v podniku.
Ve středu však z tohoto záměru nejspíš definitivně sešlo a GM tak po prvním červnu pravděpodobně vyhlásí bankrot, protože podmínky restrukturalizace nebude schopen splnit. Krach společnosti by znamenal ztrátu zaměstnání pro stovky tisíc Američanů a další otřes na akciových trzích, které velmi citlivě reagovaly i na včerejší neúspěch ohledně konverze dluhopisů na akcie.
Akciový index Dow Jones ve středu ztratil 2,1 procenta a index S&P 500 1,9 procenta. Oba ukazatele byly taženy dolů právě negativním sentimentem souvisejícím s vývojem v GM, jehož akcie ztratily během 24 hodin 20 procent hodnoty.
Šest měsíců krize aneb cesta General Motors k bankrotu
12. prosinec 2008: GM oznamuje, že se potýká s nedostatkem kapitálu a bude mít problémy přežít rok 2009. Poprvé připouští možnost bankrotu. Americký senát zmítá čtrnáctimiliardovou finanční pomoc pro americké automobilky.
18. prosinec 2008: Americký prezident Georgie Bush připouští možnost řízeného bankrotu GM.
19. prosinec 2008: Schváleno 13,4 miliardy na pomoc GM a Chrysleru. Další čtyři miliardy budou firmám poskytnuty později.
5. březen 2009: Auditoři GM vznesli vážné pochyby o schopnosti automobilky přežít, pokud se jí nepodaří zastavit ztráty.
29. březen 2009: Generální ředitel GM Rick Wagner pod tlakem americké vlády rezignoval, nahradil ho Fritz Henderson. Ta firmě také uložila realizovat do 1. června restrukturalizační plán. Další finanční pomoc byla zmítnuta.
22. duben 2009: GM uzavřela 13 továren a vzdala se značky Pontiac. Oznámila, že ve stanovené lhůtě pravděpodobně nesplní restrukturalizační plán.
Květen 2009: Vedení GM se nedohodlo s věřiteli na výměně dluhopisů za akcie.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.