Investoři více riskují a <span>dolar oslabuje.</span> Lze na to vsadit?

Ekonomika
26. 6. 2009 15:06
Dolar je stále hlavní rezervní měnou.
Dolar je stále hlavní rezervní měnou.

Dolar je stále hlavní rezervní měnou.Americký dolar klesá a vůči euru směřuje k nejhlubší týdenní ztrátě za poslední měsíc. A to přesto, že americké akcie posilují. Čína dnes navíc obnovila tlaky na vytvoření nové rezervní měny. Jak to s americkou měnou vypadá do budoucna?

Americké akcie oživují. Šéf Fedu Bernanke včera obstál před Kongresem, když se mu "povedlo" popřít spekulace ohledně Bank of America. Na tu měla centrální banka spolu s ministerstvem financí vyvíjet tlak, aby dokončila převzetí Merrill Lynch a pomlčela o jejím špatném finančním stavu. Bernanke podal přesvědčivou výpověď a trhy to ocenily.

ČTĚTE TAKÉ: Osud dolaru je v sázce. Bude mu konkurovat nová měna?

Dolar však ztrácí vůči dvanácti ze šestnácti hlavních světových měn. Jedním z důvodů může být oznámení Fedu o ponechání klíčových úrokových sazeb téměř na nule. To je jasný signál, že ekonomika se bez vládní pomoci ještě nějakou dobu neobejde. Podle Goldman Sachs ale bude dolar v blízké budoucnosti více ovlivněn poptávkou po akciích a ropě, spíše než akcemi Fedu nebo operacemi Evropské centrální banky.

Investoři více riskují. Dolar jde dolů

Na amerických burzách se probouzí chuť riskovat. Investoři jsou ochotni kupovat rizikovější aktiva, což se projevuje na úkor dolaru, který je stále ještě považován za stabilní útočiště. Devizové trhy tak stahují kurz dolaru dolů.

Z toho nemá radost dvorní věřitel americké vlády Čína. Představitelé země již několikrát varovali Spojené státy před přílišnou zadlužeností, která začíná růst těžko udržitelným tempem. Pokles dolaru by výrazně znehodnotil čínské investice a centrální bance Číny se nelíbí, že Mezinárodní měnový fond spoléhá na dolar jako hlavní rezervní měnu.

ČTĚTE TAKÉ: Čína: Z dolarové pasti není cesty ven

Čína uvažuje o zvýšení investic do zlata na úkor amerických dluhopisů.Má dolar reálnou alternativu?

Ekonomický poradce čínské komunistické strany Li Liang-čung dnes prohlásil, že Čína by měla do svých devizových rezerv kupovat více zlata, protože dolar čeká pokles. Variantou je podle něj i přesměrovat čínské investice od obligací americké vlády k nákupu půdy v USA.

Podle ratingové agentury Moody´s je však pozice dolaru v rezervních měnách neotřesitelná. "Úvěrový rating zůstává solidní, při absenci důvěryhodné alternativy je těžké počítat s nějakými reálnými změnami," uvádí výkonný ředitel pro měnová rizika Pierre Cailleteau.

Barclays: Dolar je "ztracený ráj"

Jiný signál vysílá banka Barclays Capital, třetí největší světový obchodník s měnami. Ta snížila svou předpověď dolaru, podle níž má během jednoho roku klesnout na úroveň 1,5 USD za euro (z dnešních 1,3988 dolaru za euro). I v dlouhodobém horizontu ztratí americká aktiva svou přitažlivost a investoři svůj nákup značně omezí, míní banka, která s trochou nadsázky označila hlavní světovou měnu za "ztracený ráj".

ČTĚTE TAKÉ: Kudrin: Rusko bude nadále důvěřovat dolaru

Podle Michala Brožka z Reiffeisenbank bude dolar nadále oslabovat jako důsledek měnové politiky Fedu, která je velmi uvolněná ve srovnání například s eurozónou. "Relativní významnost americké ekonomiky bude postupně slábnout, což se projeví na měnovém kurzu. Do konce roku očekáváme oslabení na 1,5 dolaru za euro," uvedl Brožka pro on-line deník TÝDEN.cz.

"Skladba zahraničních rezerv Číny, Japonska i Ruska je výrazně rizikovým faktorem," souhlasí Tomáš Vlk z Patria Finance. "U těchto zemí může docházet ke snižování dolarových rezerv," řekl pro TÝDEN.cz. Analytici očekávají, že americká ekonomika se zotaví dříve než ekonomika eurozóny. To je podle Vlka důvod, proč je možné během následujícího roku očekávat i mírné posilování dolaru.

Foto: Leonhard Foeger, ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ