Status amerického dolaru jako výhradní rezervní měny ve světové ekonomice se může brzy zhoršit, domnívá se prominentní ekonom Nouriel Roubini. I Rusko a Čína mají pochybnosti a zvažují možnost vzniku zcela nové nadnárodní měny. Dolar ztrácí důvěru investorů. Ceny amerických státních dluhopisů se letos propadly nejvíce od roku 1978.
"Je možné, že dolar přestane být jedinou rezervní měnou," řekl Roubini na páteční konferenci v Aténách. "Nestane se to přes noc, ale dojde k tomu postupně," dodal.
Prestiž americké měny podlamují diskuze představitelů Číny, Ruska, Indie a Brazílie (souhrnně označovaných jako skupina BRIC) ohledně omezování dolarových zásob. Důvodem je rychle stoupající rozpočtový deficit USA, který drží zemi bojující s dopady finanční a hospodářské krize silně závislou na zahraničním financování.
ČTĚTE TAKÉ: Paul Krugman: Čína je v dolarové pasti
Americký státní dluh: bilionová mračna se stahují
Sama Čína, největší věřitel USA, drží v amerických dluhopisech zhruba 744 miliard dolarů, tedy více než třetinu svých celkových zahraničních rezerv.
Ruský prezident Dmitrij Medveděv opakovaně upozorňuje na potřebu zvážit vytvoření nadnárodní měny, která by dolaru konkurovala. To již březnu požadoval i guvernér čínské centrální banky Čou Siao-čchuan, podle nějž by se takového kroku měl ujmout Mezinárodní měnový fond (MMF).
Výnosy T-bondů na čtyřech procentech
Že investoři věří dolaru čím dál méně (a americká vláda si půjčuje čím dál tím víc), odráží i neobvyklý vzrůst výnosů desetiletých obligací americké vlády (T-bondů), a to z lednových 2,2 procenta na takřka čtyři procenta. Ztratí-li dolar svůj statut hvězdy na devizovém trhu, ovlivní to pravděpodobně i postavení země v rámci světových ekonomik.
ČTĚTE TAKÉ: Roubini: Měnou budoucnosti je čínský jüan
Čína: Z dolarové pasti není cesty ven
Americký ministr financí Timothy Geithner na své nedávné cestě do Pekingu ujišťoval čínské představitele o bezpečnosti dolarových investic. Po setkání s nimi uvedl, že poptávka po americkém dluhu bude podle něj i nadále dostatečná. Čínský premiér Wen Ťia-pao vyzýval na jaře Spojené státy, aby zajistily bezpečnost čínských aktiv. Představitelé obou zemí budou o vzniklé situaci jednat opět v průběhu července.
Rusko a Brazílie oznámily plány na nákup dluhopisů MMF za 20 miliard dolarů, čímž chtějí diverzifikovat svá portfolia zahraničních rezerv. Čína a Indie hodlají financovat fond přibližnou částkou 50 miliard dolarů, uvedl podle agentury Bloomberg brazilský ministr financí Guido Mantega.
Foto: ČTK/AP