Islandský HDP se mírně propadl, krize bude pokračovat
06.03.2009 13:28
Výkon ekonomiky Islandu se v posledním čtvrtletí minulého roku snížil jen mírně a byl lepší, než se očekávalo. Plný dopad finančního kolapsu ostrovní ekonomiky se neprojevil jen díky vyššímu čistému vývozu, ale i metodice výpočtu. Uvedl to dnes statistický úřad Islandu. Hrubý domácí produkt (HDP) ostrovní země v posledním čtvrtletí loňského roku poklesl o 0,9 procent v porovnání s předchozím obdobím.
V meziročním srovnání klesl HDP o 1,3 procenta. Prudší propad se ale očekává v dalších měsících. Ironicky působí, že se kolaps islandské měny dá považovat za pozitivní faktor pro HDP. Problémy s měnou loni v říjnu způsobily, že se propadl dovoz, protože Islanďané nemohli po propadu své měny kupovat zboží z ciziny. Následkem toho vzrostl takzvaný čistý export, což růstu ekonomiky znatelně prospělo.
ČTĚTE TAKÉ: Krize na Islandu: padne vláda?
Rozsah a dopad kolapsu se projevil ve výdajích vládních úřadů, domácností i firem. Celkové výdaje na Islandu za čtvrtletí spadly o výrazných 14 procent. Dovoz na Island za čtvrté čtvrtletí, do nějž kolaps měny spadá, klesl proti předchozímu čtvrtletí o 33 procent, protože se s islandskou korunou v podstatě přestalo ve světě obchodovat. Exportéři z Islandu ale nadále vyvážejí ryby i hliník, hlavní exportní artikly islandské produkce.
"I pro nás to vypadá divně," řekl k mírnému výsledku HDP Stefan Jansen, který je na statistickém úřadu za zveřejnění čísel zodpovědný. "Jsem si jistý, že to pro lidi z ciziny musí vypadat překvapivě," dodal.
V říjnu loňského roku se velké islandské banky položily kvůli ohromným dluhům a islandská koruna zkolabovala. Země se pak musela obrátit na zahraniční pomoc; u Mezinárodního měnového fondu a několika zemí pak získala deset miliard dolarů.
Islanďany letos čeká těžký rok. Úrokové sazby jsou na 18 procentech, podobně jako inflace. A nezaměstnanost kvůli krachujícím podnikům poroste. Centrální banka Islandu předpokládá, že se letos sníží hrubý domácí produkt země o deset procent, napsala agentura Reuters.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.