Itálie předpokládá, že díky daňové amnestii, která dnes končí, získá státní pokladna navíc až čtyři miliardy eur (asi 103 miliard Kč). Země amnestii vyhlásila v říjnu a slibuje si od ní, že k doplacení daní přinutí alespoň část občanů, kteří ukrývají úspory na bankovních účtech v zahraničí.
Vláda nyní předpokládá, že amnestii prodlouží do příštího roku. Lidé, kteří by se ji rozhodli využít až později, by ale zřejmě zaplatili vyšší daň než ti, kteří se rozhodli přiznat úspory v zahraničí hned, tedy v rámci nynější amnestie. Pokud Italové zahraniční úspory přiznají do dneška, zaplatí z nich jen pětiprocentní jednorázovou daň.
ČTĚTE TAKÉ: Bankám v San Marinu hrozí nedostatek hotovosti
Náměstek ministra hospodářství Giuseppe Vegas na bankovní konferenci v Římě dnes řekl, že dosavadní průběh amnestie je velmi dobrý. Proto se prý jedná o jejím případném znovuotevření. Ministr hospodářství Giulio Tremonti podle agentury Reuters řekl, že díky
amnestii by italští občané mohli přiznat majetek ukrytý v zahraničí za 60 až 80 miliard eur. Podle toho by státní pokladna získala z dodatečně zaplacených daní 3,7 až čtyři miliardy eur.
Podnikatelé tvrdí, že prodloužení daňové amnestie by uvítali. Šéfka mocné asociace zaměstnavatelů Confindustria Emma Marcegagliaová ale řekla, že by se přikláněla k vyšší jednorázové daňové sazbě.
Jeden italský list citoval výsledky průzkumu, podle něhož 45 procent peněz, které mají Italové v daňově zvýhodněných oblastech, se nachází na účtech ve Švýcarsku. Zhruba 31 procent je v Lucembursku, zbytek na místech jako je San Marino. Tento stát minulý týden oznámil, že Italové už si z tamních bank vyzvedli asi 2,4 miliardy eur.
Foto: ČTK/AP