Světová ekonomika již narazila na dno. Její oživení však bude pomalé a bolestivé, tvrdí nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman. Důvodem jeho mírného optimismu je konec recese v největších světových ekonomikách, především v USA.
"Konec světa se prozatím zdá být odložen," prohlásil profesor princetonské univerzity na semináři v Helsinkách. Výhled ekonomiky však podle něj zůstává velmi mlhavý, největším problémem je dlouhodobé zadrhnutí mezinárodního obchodu.
"Problém je, že se jedná o globální ekonomickou krizi," řekl Krugman. "Těžko můžeme dosáhnout ekonomického oživení taženého exportem, když nemáme jinou planetu, na kterou bychom mohli vyvážet."
ČTĚTE TAKÉ: Paul Krugman: Bankovnictví musí být nuda
Krugman také zpochybnil potenciál Číny stát se světovým hospodářským lídrem. Čínská ekonomika podle něj zatím není dostatečně velká na to, aby se stala "lokomotivou" globálního růstu. Čínskému i světovému hospodářství by údajně velmi pomohlo výrazné zvýšení spotřebitelské poptávky, která je stále extrémně nízká.
Americký ekonom a publicista rovněž varoval před neuváženým zaváděním úsporných opatření světovými vládami. Ta by podle něj mohla způsobit více škody než užitku, protože nadále zbrzdí hospodářský růst.
Krugman se dotkl také role eura ve světové ekonomice, krize ho podle něj poškodila v jeho "soutěži" s dolarem. "Mezinárodní role eura zaznamenala jednoznačně zhoršení. Krize tedy euru a jeho cestě k tomu, stát se globální rezervní měnou, jednoznačně neprospěla," uvedl Krugman.
Foto: Reuters