Ruské firmy přišly letos kvůli kybernetickým útokům přibližně o 116 miliard rublů (zhruba 43 miliard korun), ztráty kvůli hackerům hlásí každá pátá společnost. Vyplývá to z první podobné zprávy ruské Národní výzkumné finanční agentury.
Analytické finanční centrum provedlo v listopadu šetření mezi 500 firmami v osmi federálních okruzích země. Podle něj v Rusku letos následkem hackerských útoků přišel jeden podnik v průměru o téměř 300 tisíc rublů (přes 110 tisíc korun).
Ze zprávy dále vyplývá, že se s kybernetickými hrozbami setkala až polovina respondentů, a to především ve velkých podnicích, zhruba 60 procent vůči 46 až 47 procentům mezi středními a drobnými podnikateli. Nejvíce se firmy setkávají s počítačovými viry včetně vyděračských, s proniknutím do elektronické pošty a s přímými útoky na webové stránky.
Přestože většina dotázaných podnikatelů o kybernetických hrozbách povědomí má, až 60 procent z nich si myslí, že je risk vůči jejich firmě minimální. Podle Kirilla Smirnova z výzkumné agentury ruské podniky míru nebezpečí často podceňují a nejsou připraveny hrozbám čelit.
Bezmála 90 procent dotázaných uvedlo, že se v rámci bezpečnostních opatření spokojí pouze s antivirovým programem. Bezpečnostní opatření, která musí dodržovat všichni zaměstnanci firmy, má jen 47 procent respondentů. Přístup k internetu omezuje svým zaměstnancům 45 procent společností. Dvaadvacet procent dotázaných podniků uvedlo, že svým pracovníkům dovoluje instalovat do firemních počítačů jakékoliv programy.