Americký finančník Bernard Madoff přiznal vinu v případě všech 11 obvinění. Madoff je podezřelý, že léta klamal investory a zpronevěřil až 50 miliard dolarů (až 1,1 bilionu Kč). V součtu mu hrozí až 150 let vězení.
Finančník již v prosinci přiznal, že dlouhá léta investory podváděl a jeho investiční společnost Bernard L. Madoff Investment Securities fungovala na principu pyramidové hry, někdy známé jako letadlo. V minulosti působil i jako šéf společnosti Nasdaq Stock Market, která je organizátorem trhu cenných papírů. Od Madoffova zatčení v prosinci v tomto případě nebyl nikdo jiný obviněn. Podle prokuratury vyšetřování dále pokračuje.
ČTĚTE TAKÉ: Madoffovy oběti mají šanci mu to u soudu vytmavit
Madoff čelí obvinění z podvodu při obchodování s cennými papíry, mezi body obžaloby však figuruje i podvod při převodu peněz, praní špinavých peněz nebo křivé svědectví. "Doufám, že ze soudní budovy zamíří přímo do vězení," řekl listu Financial Times jeden z obyvatel New Yorku, který díky Madoffovi ztratil dvě třetiny svých úspor.
Finančník poškodil banky i židovské nadace
Madoff byl dlouhá léta jedním z nejbohatších mužů na newyorské Wall Street a pohlíželo se na něj jako na respektovaného finančníka. Za příslib vysokého hodnocení získával od investorů vysoké peněžní obnosy. Loni v prosinci ale Madoff šokoval přiznáním, že klienty oklamal takzvaným pyramidovým systémem a zpronevěřil tak až 50 miliard dolarů (přes bilion korun).
Investoři svěřovali fondu jeho společnosti peníze, aby byly zhodnoceny. Provozovatel fondu tyto finance však dál neinvestoval a prvním klientům vyplácel výnosy z vkladů těch, kteří do systému vstoupili později.
ČTĚTE TAKÉ: Soud s Madoffem: finančník přišel dřív, bál se investorů
Madoffa udali jeho synové
Oběti Madoffových podvodů |
Madoff poškodil velký počet klientů včetně bank, investičních fondů, charitativních institucí, bohatých i méně majetných jednotlivců či hvězd Hollywoodu. Největší ztrátu utrpěla firma Fairfield Greenwich Group, která mu svěřila 7,5 miliardy dolarů. K dalším postiženým institucím patří například jeden z fondů španělské banky Santander či britská HSBC, která je nejvýznamnější bankou v Evropě. Údajně až 100 milionů dolarů vložila do Madoffova fondu italská bankovní skupina UniCredit, která v Česku vlastní bývalou Živnostenskou banku. |
Zatčen byl 11. prosince, následně byl na kauci deset milionů dolarů (přes 200 milionů korun) propuštěn do domácího vězení. Poté ještě k nelibosti prokuratury rozeslal své rodině a svým známým dary a cennosti v hodnotě více než jednoho milionu dolarů.
Neblahou roli v aféře sehrála nečinnost Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), která přes opakovaná upozornění už od devadesátých let na Madoffových aktivitách nic podezřelého neshledávala. Selhání SEC v tomto případu vyšetřuje Sněmovna reprezentantů.
ČTĚTE TAKÉ: Podvody Madoffa budou mít více obětí
Foto: Reuters