Mezi sedmi největšími firmami na Slovensku jsou hned tři automobilky. Závislost na tomto odvětví je enormní. Dlouhodobě nejrychleji rostoucí firmou je Samsung Electronics Slovakia, který loni utržil už 111 miliard Sk.
Dominantní pozici si udržuje Volkswagen Slovakia, podobně jako sesterská Škoda Auto v České republice. Slovenská pobočka německého automobilového koncernu loni utržila více než 190 miliard slovenských korun. Její náskok před druhým Slovnaftem, jehož majitelem je maďarský MOL, představuje celých osmdesát miliard korun.
Bratislavskou rafinerii už letos předstihne výrobce elektroniky Samsung Electronics Slovakia. Dcera korejského čebolu loni zvýšila tržby o téměř třicet procent. Vůbec největší nárůst zaznamenala automobilka PCA Slovakia, která vyskočila o 216 procent. Je to pochopitelné, neboť firma teprve loni rozjela naplno výrobu.
V první desítce největších slovenských firem jsou pouze dceřiné společnosti velkých nadnárodních koncernů.
Deset největších slovenských firem (2007, tržby v mld. Sk)
1. | Volkswagen Slovakia | 193,4 |
2. | Slovnaft | 113,0 |
3. | Samsung Electronics Slovakia | 111,0 |
4. | U.S. Steel Košice | 97,0 |
5. | Slovenský plynárenský priemysel | 73,4 |
6. | Kia Motors Slovakia | 54,3 |
7. | PCA Slovakia | 52,2 |
8. | Slovenské elektrárne | 46,6 |
9. | Tesco Stres SR | 31,3 |
10. | Sony Slovakia | 29,2 |
Zdroj: eTrend
Foto: archiv