Dvě klíčové ekonomiky eurozóny ve druhém čtvrtletí shodně rostly o 0,3 procenta. V obou zemích přitom analytici předpokládali pokles ve stejné výši. Meziročně sice Francie a Německo stále klesají, ale pomaleji, než se čekalo.
Německá ekonomika meziročně ztratila 7,1 procenta, když stejný údaj za první čtvrtletí byl upraven na -6,4 procenta z původních -6,7 procenta. Analyticic odhadovali pokles o celých 7,6 procenta. Francie meziročně ztratila 2,6 procenta oproti očekávaným 3,2.
Kondice Německa je klíčová pro Česko
Německo je největším vývozním trhem pro české podniky a do značné míry předurčuje, jak si povede celá česká ekonomika. Stimulační opatření v zahraničí pomohla zvýšit zahraniční poptávku po německém exportu, zatímco domácí fiskální podpora mírně povzbudila domácí spotřebitelské výdaje.
Růst během čtvrtletí táhla vyšší spotřeba, a to jak soukromá, tak veřejná. Zlepšily se stavební výroba i obchod, kde byl propad dovozu výraznější než pokles vývozu. "Ačkoli krátkodobě vidíme pozitivní vývoj, dlouhodobě nelze vyloučit šok z rostoucí nezaměstnanosti během příštího roku," zůstává střízlivý ekonom Dekabank Andreas Scheurle.
ČTĚTE TAKÉ: Německý průmysl nepříjemně překvapil
HDP v EU dál klesá
Euro na zprávu o překvapivém růstu dvou klíčových evropských ekonomik okamžitě reagovalo růstem. Bezprostředně po zveřejnění HDP vystoupalo na 1,4269 dolaru.
Ekonomika celé EU i eurozóny přesto dál padá, tempo poklesu ale zpomaluje. Ve druhém čtvrtletí klesl hrubý domácí produkt EU mezičtvrtletně o 0,3 procenta, v eurozóně o 0,1 procenta. V prvním čtvrtletí ekonomika EU klesla o 2,4 procenta a eurozóny o 2,5 procenta. Čtvrtletní poklesy dnes oznámily například Maďarsko a Slovensko.
Foto: g-8.de