Německo schválilo plán takzvané špatné banky
10.07.2009 18:35
Německý parlament definitivně schválil plán na vytvoření takzvané špatné banky. Spočívá v tom, že finanční ústavy budou mít možnost vyvést špatná aktiva ze své bilance a vložit je do speciálního fondu, za který bude ručit vláda. Tímto způsobem se banky mají rychleji zotavit z dopadů finanční krize.
Legislativa zhruba před týdnem prošla dolní komorou parlamentu a v pátek ji podpořila i komora horní, Spolková rada. Plán špatné banky funguje i v některých dalších zemích.
S problémem špatných aktiv se potýká řada bank v mnoha zemích. Na bilanci finančních ústavů nepříznivě doléhají dopady finanční krize, která mnohdy snížila hodnotu vybraných aktiv na minimum. Vyřešení tohoto problému se obecně považuje za jeden z předpokladů obnovy důvěry na finančních trzích a fungování úvěrových trhů.
ČTĚTE TAKÉ: Němečtí politici kritizují banky: Dáváte málo úvěrů
Ústavy, které budou špatnou banku využívat, obdrží dluhopisy až do 90 procent hodnoty aktiv. Vycházet se bude z předem stanoveného data, které bude pro stanovení hodnoty aktiv rozhodující. Za dluhopisy převezme záruky vláda, respektive její fond.
Zmíněný fond také zajistí nezávislé experty, aby odhadli reálnou hodnotu aktiv, které banky z bilance vyvedou. V nadcházejících letech banky zaplatí rozdíl mezi stanovenou hodnotou a hodnotou nominální. Vláda bude za aktiva ručit maximálně 20 let.
Zatím není jasné, které banky by mohly tohoto plánu využít. Ministerstvo financí odhaduje, že banky v soukromém sektoru mohou mít aktiva v objemu až 190 miliard eur (až 4,94 bilionu Kč), které lze převést do špatné banky.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.