Letectví
Osobní letecká doprava do roku 2014 stoupne o třetinu
15.02.2011 08:15
Počet cestujících ve světové letecké dopravě v roce 2014 vystoupá na 3,3 miliardy osob. Vzroste tak téměř o třetinu z předloňských 2,5 miliardy osob, a to zejména díky silnému růstu v Asii v čele s Čínou. Předpovědělo to dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).
Letecké společnosti nyní výrazně oživují z prudkého útlumu v roce 2009, protože ekonomiky, zejména v Asii, se zotavují ze světové hospodářské a finanční krize. Sdružení nicméně upozornilo, že důsledky světové krize se ještě v některých částech letecké přepravy projevují. "Stín světové ekonomické recese zřejmě nad některými částmi tohoto odvětví ještě po určitý čas zůstane," uvedl generální ředitel IATA Giovanni Bisignani.
Asie by se na celkovém růstu, který v období let 2009 až 2014 činí 800 milionů cestujících, měla podílet 45 procenty. Nejrychleji rostoucím trhem pro zahraniční cestující budou Čína, Spojené arabské emiráty, Vietnam a Malajsie.
Sdružení v prosinci zvýšilo odhad zisku celého leteckého sektoru pro letošní rok na 9,1 miliardy dolarů (přes 160 miliard korun) z původně předpokládaných 5,3 miliardy dolarů. Loni sektor podle odhadů vydělal 15,1 miliardy dolarů po ztrátě 9,9 miliardy v roce 2009. Slabší zisk v letošním roce proti roku 2010 způsobí vysoké ceny pohonných hmot. Asijské aerolinie by letos měly vydělat 4,6 miliardy dolarů, zatímco evropské pouze
100 milionů dolarů, dodal Bisignani.
"Srovnejte si údaje o HDP," upozornil Bisignani. "Když se podíváte na Singapur a Čínu, mají dvouciferný procentní růst, ale Evropa zápasí mezi jedním a dvěma procenty, to ukazuje, jak si vede odvětví," dodal.
Asie v roce 2009 překonala Severní Ameriku a stala se největším leteckým trhem. Do roku 2014 se na celkové letecké přepravě bude podílet 30 procenty, zatímco Severní Amerika 23 procenty.
Pohonné hmoty se na nákladech aerolinií podílejí zhruba 27 procenty a aerolinky by letos měly za pohonné hmoty zaplatit 156 miliard dolarů. Loni to bylo 139 miliard dolarů, dodal Bisignani. IATA odhaduje, že průměrná ceny ropy Brent bude letos 84 dolarů za barel. Každý dolar nad touto cenou zvýší celkové náklady aerolinií o 1,6 miliardy dolarů, napsaly agentury AP a Reuters.
IATA zahrnuje zhruba 230 leteckých společností, které se na celkové mezinárodní letecké přepravě podílejí 93 procenty. Statistika sdružení nezahrnuje vnitrostátní přepravu a nepravidelné lety.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.