Paul Krugman: Proč by stát nemohl <span>ovládat banku</span>?

Ekonomika
3. 2. 2009 11:37
Paul Krugman
Paul Krugman

Paul KrugmanBlog nobelisty Paula Krugmana nepřestává být jedním z nejoblíbenějších z široké škály ekonomických blogů. Z Krugmanových příspěvků poslední doby stojí za zmínku hlavně jeho tvrdá kritika státní pomoci bankám. Zatímco Krugman v zásadě schvaluje fiskální výdaje na podporu pracovních míst a poptávky, plán současné vlády na pomoc bankovnímu systému je podle něj nezodpovědným přenášením nákladů bank na daňové poplatníky.

Zatímco akcionáři a výkonný management bank si přilepší pokud se daří, v případě krachu se riziko přenese na daňové poplatníky skrze pomoc od vlády. Krugman v této souvislosti kritizuje hlavně nového ministra financí Timothy Geithnera i hlavního ekonomického poradce prezidenta Obamy, uznávaného odborníka Lawrence Summerse. Jejich přístup prý připomíná dobu nedávno minulou, kdy bankéři byli hrdinové kapitalismu.  

Současná administrativa je podle Krugmana příliš posedlá soukromou kontrolou bank v situaci, kdy vláda stejně poskytuje téměř všechny finanční prostředky na udržení ústavů při životě. Stále nové zprávy o nadměrných ztrátách a současně nehorázných odměnách pro nejvyšší management ale nejsou důkazem, že soukromé vlastnictví bank je ideálním řešením.

Řešením však není ani nechat problémové banky padnout. Potřeba dodatečného kapitálu nemůže být v časech snížené důvěry vyřešena prodejem nových akcií soukromým investorům. Pokud tento způsob není možný, může do problémové banky majetkově vstoupit stát. Ovšem při současné tržní ceně bank by dodatečný kapitál vyústil ve společnost fakticky státem ovládanou. Krugman v tom ale nevidí žádný problém a argumentuje prostým faktem, že pokud daňoví poplatníci poskytují finanční záchranu, proč by banku neměli také vlastnit.

ČTĚTE TAKÉ: Merrill Lynch: miliardy odměn za rekordní ztrátu

Plán současné vlády namísto toho počítá s odkupem dalších ohrožených aktiv a s poskytnutím garancí na ztráty z těch zbývajících, což Krugman označuje za velký dárek bankám. Navíc, i když prezident Obama v minuém týdnu kritizoval nadměrné odměny vrcholných manažerů,vláda se pravděpodobně neuchýlí k jakýmkoliv restrikcím výplat bankéřům. Takže vzkaz vlády je naprosto zřetelný: utržený zisk je bonusem pro bankéře a akcionáře, ztráta padne na vrub státu a daňovým poplatníkům.  

Foto: archiv Týdne

Autor: - cas -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ