Porsche přecenilo síly. Pro fúzi s VW začíná ustupovat
11.05.2009 13:35
Německý výrobce luxusních sportovních automobilů Porsche při jednáních o fúzi s koncernem Volkswagen začíná výrazně ustupovat. Šéf Porsche Wendelin Wiedeking už se smířil s kontroverzním zákonem o VW, který Dolnímu Sasku zaručuje při strategických rozhodnutích právo veta. V této spolkové zemi má mít navíc nový koncern své sídlo. Vyplývá to z informací dnešního vydání německého magazínu Der Spiegel.
ČTĚTE TAKÉ: Porsche a Volkswagen vytvoří společný podnik
Dnešní Süddeutsche Zeitung navíc s odvoláním na firemní kruhy píše, že Wiedeking a finanční šéf Porsche Holger Härter nemají hrát v novém koncernu už podstatnou roli. Dobré vyhlídky stát se šéfem nově vytvořené skupiny mají podle deníku naopak dosavadní šéf Volkswagenu Martin Winterkorn nebo nynější ředitel koncernové automobilky Audi Rupert Stadler.
Rodinná firma Porsche, která dosud ve Volkswagenu ovládla těsnou nadpoloviční většinu, chtěla podíl navýšit na 75 procent. Z plánů ale sešlo, když se ukázalo, že si firma z bádensko-württemberské metropole Stuttgartu vzala příliš velké sousto. Porsche údajně navršilo horu dluhů v objemu nejméně devíti miliard eur (zhruba 240 miliard eur). Volkswagen naopak má k dispozici více než deset miliard eur.
ČTĚTE TAKÉ: Porsche získala kontrolu nad Volkswagenem
Minulou středu, kdy se setkali zástupci příbuzných rodinných klanů Porsche a Piëchů, bylo oznámeno, že místo převzetí bude vytvořen společný "integrovaný koncern". Ten má zahrnovat deset značek, devět z dosavadní skupiny Volkswagen (včetně české Škody) a Porsche. Během čtyř týdnů má být podoba nového koncernu rozpracována podrobněji.
Wiedeking podle německého tisku předložil koncept, jenž předpokládá umístění sídla nového koncernu buď do domovského města Volkswagenu, tedy do Wolfsburgu, nebo do dolnosaské metropole Hannoveru. Kromě toho navrhovaný koncept spolkové zemi Dolní Sasko zaručuje právo veta při strategických rozhodnutích ve společném podniku. Tak je tomu u VW dosud, kdy na základě takzvaného zákona o VW stačí Dolnímu Sasku k blokační minoritě držení více než dvacetiprocentního balíku akcií.
V aktuálním vydání magazínu Spiegel se píše, že obě rodiny Porschů a Pichů by mohly v nové společnosti dohromady vlastnit mezi 45 a 55 procenty akcií a spolkové zemi Dolní Sasko by zůstalo 21 až 25 procent. Zpravodajský magazín Focus dále uvedl, že do podniku by mohl vstoupit i nový investor, "pokud možno katarský emír", jenž by spolu s Dolním Saskem vlastnil polovinu koncernu.
Foto: Ina Fassbender
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.