Průměrná úroková sazba hypoték v listopadu stoupla na 2,15 procenta z říjnových 2,10 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Loni v listopadu a prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. Loni v prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb. Letos začala zdvihat sazby také Česká národní banka.
Růst sazeb nemá za následek upadání zájmu o hypotéky. Proti říjnu vzrostly objemy i počty poskytnutých hypotečních úvěrů. V jedenáctém měsíci si pro hypoteční úvěr přišlo do bank 9466 klientů, o 800 lidí více než v říjnu. Objemy vzrostly o 1,5 miliardy na 19,46 miliardy korun.
"Sazby hypotečních úvěrů se dále zvyšují pozvolným tempem. Maximální rozdíl mezi průměrnými sazbami jednotlivých bank přispívajících do Hypoindexu je již několik měsíců velmi nízký a ani listopadové zvýšení sazeb ČNB jej příliš nerozhodilo. I z toho je zřejmé, jak se banky vzájemně velmi bedlivě sledují a žádná z nich nechce prudkým zvýšením sazeb přijít o stále velmi dobré objemy nových obchodů," komentoval vývoj na trhu hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl.
V listopadu roku 2016 si lidé v období rekordně nízkých sazeb sjednali téměř o 5000 hypotečních úvěrů více. Objemy byly v meziročním srovnání vyšší zhruba o deset miliard korun. V rámci letošního roku jsou však objemy a počty nejvyšší za posledních pět měsíců.
Hypotéky se v listopadu dostaly na nejvyšší úroveň od března 2015, upozornil analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda. Z dlouhodobého hlediska jsou ovšem stále poměrně levné. Průměrná sazba hypoték podle něj záhy dosáhne tříprocentní úrovně. "Na dosažení pěti- a až takřka šestiprocentní úrovně průměrné úrokové sazby hypoték, kterou jsme zaznamenali v předkrizových letech 2007 a 2008, to ale ani v roce 2018 rozhodně nevypadá," podotkl.
Klienti, kteří uvažují o refinancování hypotéky, by současných sazeb měli využít, souhlasil analytik BH Securities Štěpán Křeček. Noví klienti by si ale podle něj měli důkladně rozmyslet, zda při současných cenách nemovitostí je pořízení hypotéky tím nejlepším nápadem.
Za vyšším listopadovým zájmem o hypotéky mohou rostoucí sazby, protože se očekává, že centrální banka v příštím roce opět bude základní sazbu zvedat a růst sazeb tedy pokračovat, řekl analytik společnosti Chytrý Honza Daniel Horňák. Druhým důvodem je doporučení ČNB, které banky pomalu vkládají do svých metodik, a jímž znatelně zpřísňují poskytování úvěrů. Lidé mají zkrátka strach, že pokud si nevezmou hypotéku nyní, příští rok na ni nemusí dosáhnout, dodal.
Kvůli očekávanému zvyšování sazeb doporučuje obchodní ředitel finančních služeb Next Reality Jiří Vágner s koupí či prodejem neotálet. "Za posledních 12 měsíců sice vzrostla úroková míra téměř o čtyři desetiny procenta, ale my přesto zatím nezaznamenáváme oslabení poptávky po nemovitostech. K tomu podle nás začne docházet až ve druhém kvartálu roku 2018," doplnil výkonný ředitel realitní kanceláře Reality IQ Ondřej Mašín.
Hypoteční trh nyní žije zdražováním. Během listopadu se ke zvyšování úrokových sazeb přidaly další banky. Kvůli zvýšení základních úrokových sazeb ČNB zdražila hypotéky i Česká spořitelna, Komerční banka, Raiffeisenbank a Hypoteční banka.