První ekonomika <span>překonává krizi:</span> Čína hlásí růst

Ekonomika
13. 2. 2009 14:31
Čína se chlubí, že jako první překonává krizi.
Čína se chlubí, že jako první překonává krizi.

Čína se chlubí, že jako první překonává krizi.Čínská ekonomika vysílá signály o zvrácení nepříznivého vývoje domácí ekonomiky. Příchod globální finanční krize stál zemi již 20 milionů odepsaných pracovních míst a značné zvýšení napětí ve společnosti. Vše způsobeno výrazným propadem exportu, který je pro Čínu klíčový. Nyní se zdá, že stimulační balíček ve výši 585 miliard dolarů přináší své ovoce.

Třetí nejsilnější ekonomika světa by mohla růst tempem 6,6 procenta ve druhém čtvrtletí poté, co v prvních třech měsících dojde ještě k poklesu na 6,3 procenta. Vyplývá to z odhadů čtrnácti ekonomů oslovených agenturou Bloomberg.

"Čína bude zřejmě první velkou ekonomikou zotavující se z globální krize," řekl ekonom Merrill Lynch Lu Ting. Rozsáhlé investice do budování dálnic, železnicí a bydlení popohnaly vzhůru ceny železné rudy a podnítily průmyslovou výrobu. V lednu také došlo k rekordnímu boomu poskytnutých půjček ve výši 237 miliard dolarů.

ČTĚTE TAKÉ: Vyžene krize miliony Číňanů do ulic?

"Čína je jediná ekonomika na světě, kde je po září 2008 vidět výrazný růst úvěrů korporátnímu sektoru i domácnostem," dodal Lu Ting. Podle údajů, které včera zveřejnila People´s Bank of China, se hodnota nově poskytnutých půjček v lednu vyšplhala na více než dvojnásobek úvěrů za stejnou dobu v minulém roce.

Růst čínské ekonomiky zpomalil ze třinácti procent v roce 2007 na 9 procent v minulém roce, přesto je podle dat zveřejňovaných tamní vládou jedinou ze tří největších ekonomik světa, která roste.

ČTĚTE TAKÉ: Čínský zázrak v problémech: pokles vývozu, propad dovozu

Někteří odborníci však vyjadřují o takto růžovém obrázku silné pochybnosti. Export za leden klesl nejníže za třináct let, dovoz se propadl o rekordních 43 procent a ceny bytů jsou nejníže od roku 2005. Firmy propouštěly v lednu ještě více než v prosinci a většina podniků čelila ještě horším podmínkám, říká ekonom Stephen Green. "Méně špatných zpráv ještě neznamená zprávu dobrou," dodává.

Foto: archiv

Autor: -bar-

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ