Reakce na zákon proti gayům: Světová banka stopla půjčku Ugandě

Ekonomika
28. 2. 2014 10:50
V Ugandě byl 24. února podepsán zákon trestající homosexualitu až doživotím. Druhý den ugandský bulvární tisk otiskl seznam desítek homosexuálů.
V Ugandě byl 24. února podepsán zákon trestající homosexualitu až doživotím. Druhý den ugandský bulvární tisk otiskl seznam desítek homosexuálů.

Světová banka oznámila, že odkládá poskytnutí půjčky ve výši 90 milionů dolarů (skoro 1,8 miliardy korun) Ugandě, a to kvůli spornému zákonu, zpřísňujícího postih homosexuálů. Jde o neobvyklý krok od instituce, která se obvykle vyhýbá zasahování do politiky.

"Odložili jsme tento projekt, abychom jej opět posoudili a ujistili se, že rozvojové cíle nebudou negativně postiženy vstupem nového zákona v platnost," uvedl mluvčí banky David Theis v rozeslaném prohlášení.

Ugandský prezident Yoweri Museveni.Zmrazený úvěr byl určen pro ugandské zdravotnictví a měl navázat na dřívější půjčku zaměřenou na zlepšení péče pro rodičky a novorozence a na plánování rodiny. Světová banka vede v Ugandě projekty za 1,56 miliardy dolarů.

Už nejméně tři evropské státy - Norsko, Dánsko a Nizozemsko - zastavily ekonomickou pomoc Ugandě poté, co tamní prezident Yoweri Museveni v pondělí podepsal kontroverzní zákon proti homosexualitě, který ji trestá až doživotím. Pobyt za mřížemi hrozí i "spoluviníkům", kteří by homosexuály neudali. Prostředky ze zahraniční pomoci tvoří asi čtvrtinu ugandského státního rozpočtu.

Podobné opatření zvažují i Spojené státy, které patří k hlavním dárcům. Plánovaly letos přispět jedné z nejchudších afrických zemí sumou 456 milionů dolarů. Šéf americké diplomacie John Kerry přirovnal nový zákon k nacistickým protižidovským zákonům a k apartheidu, který panoval na jihu Afriky.

Kampala se kroku evropských států vysmála. Západ si podle vládního mluvčího může nechat své peníze, protože Uganda se i bez cizí pomoci bude rozvíjet, aniž by upadla do pasti závislosti na cizí milosti. Západní hněv ale vyvolal prudký pokles ugandské měny a přiměl centrální banku k intervencím.

Homosexualita je v afrických zemích většinou tabuizována a ve 37 z nich, včetně Ugandy, je ilegální. Jen málo Afričanů se otevřeně ke své homosexualitě přiznává. Obávají se uvěznění, násilí nebo ztráty zaměstnání. Vězením za homosexualitu v Ugandě trestala už britská koloniální správa.

Nový zákon počítá za první porušení normy s trestem 14 let vězení, v případě "homosexuality s přitěžujícími okolnostmi" pak hrozí až doživotí. Do této kategorie zákon řadí opakovaný styk mezi dospělými gayi a lesbami, sex s nezletilými a tělesně postiženými stejného pohlaví a sexuálně aktivní homosexuály nakažené virem HIV. Tresty vězení jsou v něm ale zakotveny i za šíření homosexuálních idejí a tiskovin. Sedm let za mřížemi kupříkladu hrozí za nově zavedené trestné činy "spiknutí za účelem spáchání homosexuality" a "pomoc a napomáhání k homosexualitě".

Ochránci lidských práv považují ugandský zákon za mimořádně tvrdý a řada západních států už dříve pohrozila ukončením finanční pomoci těm vládám, které takové normy proti sexuálním menšinám přijmou.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ