Odrazily se světové trhy ode dna, nebo mají to nejhorší teprve před sebou? Podle amerického profesora ekonomie Nouriela Roubiniho je na optimismus příliš brzy.
Analytici, kteří hovoří o měkkém přistání a recesi, která nepotrvá déle než osm měsíců, se podle něj zmýlili. Někteří předpokládají, že ekonomika bude mít tvar písmena „V", tedy že bude mělká a krátká, a nejpozději po druhém kvartálu roku 2009 nastane oživení.
Podle Roubiniho jsou tato očekávání chybná. Tvrdí, že recese bude mít tvar písmena „U" a potrvá 24 měsíců. „Pokles trhů ve Spojených státech amerických už trvá osmnáct měsíců," připomíná Roubini. Dodává, že bychom se neměli ptát, kdy se globální trhy odrazí, ale jak moc budou potom silné.
ČTĚTE TAKÉ: Finanční systém utrpěl infarkt. Vlády, konejte!
Svůj názor zdůvodňuje několika argumenty. „Současný vývoj zaměstnanosti, maloobchodních prodejů a průmyslové produkce ve Spojených státech zůstává velmi slabý. Hrubý domácí produkt v Evropě byl v prvním čtvrtletí chmurný. Japonské trhy jsou nadále v kómatu a dokonce Čína, která zažívá nepatrné zlepšení, vykazuje velmi slabý export," píše profesor na svém blogu.
Počty pracovníků se nadále snižují. „Ve vyspělých ekonomikách dosáhne míra nezaměstnanosti zhruba deseti procent," říká Roubini svoji prognózu pro rok 2010.
Dokud se nesníží zadluženost, krize neodezní
Tvrdí, že neprožíváme pouze krizi likvidity, ale především krizi solvence. „Se snižováním zadluženosti se však ještě pořádně nezačalo. V případě soukromých ztrát, dluhů domácností, společností a finančních institucí nenastala žádná redukce," píše Roubini.
Zatím došlo spíše k socializaci dluhů, tedy k přeměně nesplácených soukromých závazků na veřejné, a jejich zahrnutí do rozvah jednotlivých států. Nedostatečné oddlužování omezí schopnost bank půjčovat, ochotu firem investovat a možnost domácností utrácet.
ČTĚTE TAKÉ: Roubini neubírá na pesimismu: Bude ještě mnohem hůře
Dalším důvodem, proč krize ještě potrvá, bude podle Roubiniho slabá ziskovost právnických subjektů. Tu způsobily vysoká rizika a nesplacené dluhy z minulých let. Firmy budou nadále bojovat s nízkým hospodářským růstem a s tlakem na snižování obchodní marže, tedy rozdílu mezi tržbami z prodaného zboží a náklady na jeho výrobu. Díky těmto faktorům budou mít společnosti nadále nízkou vůli k investicím, zdokonalování produkce a najímání nových pracovníků.
O současné světové ekonomice mluví Roubini v metaforách. Optimisté podle něj považují světové hospodářství za „zelené výhonky", které brzy vypučí. Ekonom však varuje před velkým množstvím plevelu, který by mohl nadějnou „rostlinku" zničit.
Foto: Francois Lenoir