Francouzská vláda chce protlačit regulace platů manažerů bank na celosvětové úrovni. Na setkání skupiny G20 se francouzský prezident Nicolas Sarkozy pokusí ostatní přesvědčit, aby přijali některá z kontraverzních řešení z jeho kuchyně.
Sám Sarkozy prosadil ve Francii zákon, který nutí banky rozložit manažerské odměny do několika let a vyplácet bonusy přímo úměrné výkonu finančního ústavu.
Jestli návrh má na G20 není vůbec jasné. Sám britský premiér Gordon Brown připouští sice debatu, ale označil zmíněná opatřená za velmi obtížně prosaditelná v mezinárodním prostředí.
ČTĚTE TAKÉ: Sarkozy a Merkelová: Chceme hlavně více regulovat
Sarkozy by však mohl dosáhnout vítězství jinde. Omezení bonusů bankéřů zcela jistě přijde na pravidelná jednání ministrů financí evropské unie. Tam by politická jednání mohla být výrazně úspěšnější.
"Bankéři si užívají jako v roce 1999 a ne 2009. Politika odměn musí skončit," řekl novinářům švédský ministr financí Anders Borg, jehož země Evropské unii v současnosti předsedá. Sarkozy má slíbenu podporu i ze strany německé kancléřky Angely Merklové.
Regulátor: Morálka je záležitost politiků
Regulátoři finančních trhů zatím zastávají opatrný postoj a celkem pochopitelně se tak vyhýbají nařčení z populismu. Britský regulátor FSA tvrdí, že nemá zájem posuzovat morální aspekt celé věci. Od toho jsou tu prý politici.
Bankéřům se přirozeně nelíbí, že jim bude stát a regulátoři zasahovat do jejich podnikání. Jenže jejich argumenty o svobodném trhu zanikají při vzpomínce na masivní státní pomoc, která je leckdy zachránila před bankrotem.
Sarkozyho návrh nemá smysl
"Takový zásah státu do soukromého podnikání je nesmysl," komentuje pro TÝDEN.CZ situaci Milan Lávička, analytik společnosti Atlantik. Lávička však připouští, že omezení platu manažerů bank by bylo možné a politicky průchodné jen jako součást dohody o státní pomoci, kterou banka v problémech obdrží.
Foto: Reuters, ČTK