Šéf Bank of America Kenneth Lewis může zapomenout na plat a bonusy za letošní rok. Jejich zrušení navrhl Kenneth Feinberg, zástupce americké vlády pro dohled nad platy.
Lewis to přijal "bez boje". "Cítil, že v zájmu Bank of America rozhodně není přít se s úředníkem bdícím nad mzdami," řekl agentuře Bloomberg mluvčí banky Robert Stickler.
ČTĚTE TAKÉ: Bank of America chce být samostatná. Za 425 milionů dolarů
Dvaašedesátiletý Lewis se letos ocitl pod palbou kritiky z řad regulátorů i investorů, jelikož nezveřejnil ztráty a bonusy Merrill Lynch - druhdy největšího světového obchodníka s cennými papíry - předtím, než akcionáři Bank of America loni v prosinci hlasovali o jeho převzetí. Situací se poté začala zabývat i Americké komise pro burzy a cenné papíry, Kongres a guvernéři států New York, Severní Karolina a Ohio.
Základní plat šéfa Bank of America činil za uplynulé tři roky 1,5 milionu dolarů. Podle Sticklera musí Lewis vrátit peníze, jež obdržel v letošním roce. Mluvčí neupřesnil, zda americká vláda hodlá snížit i Lewisovu "rentu" na stáří - přibližně 125 milionů, které nashromáždil během své čtyřicetileté kariéry v bance. Ke konci roku Lewis na svoji funkci rezignuje.
ČTĚTE TAKÉ: Šéf Bank of America Kenneth Lewis po čtyřiceti letech odchází
Lewis při svém letošním vystoupení před kongresmany uvedl, že zvažoval, že "couvne" a akvizici Merrill Lynch zruší poté, co bylo zřejmé, že společnost zaznamená obří ztrátu. Ta za loňské čtvrté čtvrtletí činila 15,8 miliardy dolarů. Henry Paulson, tehdejší ministr financí USA, a Ben Bernanke, šéf centrální banky, však na Lewise naléhali, aby akvizice uskutečnil, přičemž americká vláda poskytla Bank of America dvacet miliard čerstvého kapitálu.
Foto: ČTK