Skupina nejvyspělejších ekonomik světa G20 se dohodla na omezení odměn pro bankéře. G20 tak chce zamezit riskantnímu chování bank, které podle politiků přispělo ke vzniku nynější největší hospodářské krize od konce druhé světové války.
Dohoda, kterou skupina G20 uzavřela, také vyzývá regulátory jednotlivých zemí, aby přijali opatření vůči bankám, které nebudou chtít spolupracovat. Jde například o vyšší kapitálové požadavky.
"Chceme mít velmi silné standardy, které omezí rizika, jež dosavadní praxe odměňování podněcovala," uvedl již ve čtvrtek americký ministr financí Timothy Geithner. Dohoda na limitech pro odměňování bankovních manažerů byla přitom před summitem považována za jeden z jeho obtížných bodů. Tlačili na ni především Evropané, které pobouřilo, že si manažeři vypláceli tučné bonusy navzdory hospodářské krizi a navzdory tomu, že banky v obtížné situaci získaly významnou pomoc z veřejných peněz.
ČTĚTE TAKÉ: Kontroverzní téma summitu G20: bankovní bonusy
Protesty proti G20: Chceme konec globálního kapitalismu
Evropská unie v závěrech ze svého summitu, který se konal minulý týden, uvedla, že odměny by měly být nastaveny na "přiměřenou" úroveň ve vztahu k pevnému platu. Odměny by měly záviset na výkonu bank, a brát tak v úvahu i jejich nepříznivé výsledky.
Skupina G20, do budoucna hlavní fórum pro globální otázky |
Skupina G20, která sdružuje Evropskou unii a dalších 19 zemí světa, představuje zhruba 90 procent výkonu světového hospodářství. Význam skupiny, jež vznikla v roce 1999, v posledním roce kvůli globální krizi výrazně vzrostl. Letos se schází již potřetí. Po nynějším summitu je stále zřetelnější, že bude hlavním fórem pro řešení globálních světových otázek. Na rozdíl od skupiny nejvyspělejších zemí světa G8, v ní totiž je slyšet hlas rozvojových zemí, jako je Brazílie, Čína či Indie. |
S podobnými vyjádřeními přišel v minulých dnech i americký prezident Barack Obama. Spojené státy nicméně nechtěly pro odměny pevné stropy.
Omezení odměn nic neřeší
Ne všichni ale souhlasí s tím, že omezení odměn pro bankéře je správný krok. Například podle Jamieho Whytea z konzultační firmy Oliver Wyman nemohl způsob odměňování bankovních manažerů krizi zavinit.
Bankéři se podle něj nikdy neřídili krátkodobými pobídkami, protože jejich odměny byly navázány na dlouhodobou hodnotu akcií té které finanční instituce. Krizi nezavinilo riskování manažerů bank, ale to, že špatně ohodnotili riziko, napsal Whyte už po jarním londýnském summitu G20 na svém blogu. Státy G20 tak podle něj špatně určily diagnózu i lék.
Závěrečné komuniké summitu G20 dále obsahuje dohodu o vytvoření nové rovnováhy světového hospodářství. Silný důraz klade na fiskální zodpovědnost a strukturální reformy.
Foto: Reuters