<span>Sláva a pád</span> šéfa Porsche Wiedekinga

Ekonomika
23. 7. 2009 16:45
Wendelin Wiedeking končí u Porsche.
Wendelin Wiedeking končí u Porsche.

Wendelin Wiedeking končí u Porsche.Wendelin Wiedeking přišel do továrny Porsche poblíž Stuttgartu jako mladý inženýr v roce 1983. Jeden z nejmocnějších mužů automobilového průmyslu posledních let (druhý v roce 2009 podle Power listu magazínu Moto Trend) nyní odchází z čela společnosti a odnáší s sebou kromě zlatého padáku "širokého" 50 milionů eur také stín pochybností nad koncem jinak velmi úspěšné kariéry.

Wiedeking se narodil 28. srpna 1952 v Ahlenu v Severním Porýní-Vestfálsku. Vyrůstal v sousedním Beckumu. Vystudoval technickou univerzitu v Cáchách, promoval roku 1978 a doktorát získal o pět let později. Poté zahájil svoji profesionální kariéru jako asistent ředitele divize výroby a materiálů v továrně Porsche v Zuffenhausenu u Stuttgartu. Stačilo mu deset let na to, aby usedl do křesla výkonného ředitele.

ČTĚTE TAKÉ: Šéf Porsche má zlatý padák za víc než miliardu

Vzestup Porsche díky progresivnímu vedení

Porsche CayennePod jeho vedením se z upadající automobilky stala jedna z nejlépe fungujících firem v oboru, a to především díky významným úsporám nákladů, které umožnily vývoj nových modelů. Wiedeking se přes odpor skalních příznivců sportovní legendy pustil do výroby luxusního SUV Porsche Cayenne. Obchodní úspěch modelu byl nesporný. Na konci letošního roku se mohou evropské trhy těšit na model Panamera, první čtyřdvéřový sedan se znakem Porsche na kapotě, který byl představen v dubnu v Šanghaji.

ČTĚTE TAKÉ: Panamera čtyřdveřovým vládcem ringu

Vzestup Porsche v 90. letech považují experti za výsledek Wiedekingovy téměř bezkonkurenční schopnosti řídit každodenní provoz firmy. Podle mnohých je i jedním z nejlepších inženýrů v automobilovém průmyslu. Jeho úspěchy ovšem vedly jeho samotného, ale zřejmě i akcionáře Porsche k pocitu, že prakticky nedělá chyby. A tak se pustil do svého osudového projektu, totiž ovládnutí Volkswagenu.

Snaha o ovládnutí Volkswagenu

Plán byl takový, že Porsche získá 51 procent akcií Volkswagenu. Porsche se zadlužila a začala nakupovat akcie svého většího konkurenta. Zpočátku plán vycházel a hedgeové fondy, které naopak v té době sázely na snížení cen VW, utrpěly velké ztráty. Porsche ovšem svým zaměřením na luxusní vozy měla tušit problémy v dlouhodobém horizontu.

Spojení Porsche a VW nestojí už nic v cestě.Finanční trh se zadrhl a Porsche nebyla schopna dokončit převzetí VW. Naopak se začala potýkat s vlastním dluhem vzniklým půjčkami na nákup akcií VW. Klesala i poptávka po luxusních vozech. V té chvíli musel Wiedeking začít bojovat o přežití Porsche. A ve hře o spojení Porsche a Volkswagenu narazil na daleko zkušenejší soupeře z automobilové „politiky", a sice dva rodinné klany ovládajíci Porsche - rodiny Porschů a Piëchů.

ČTĚTE TAKÉ: Volkswagen a Porsche se dohodly. Vznikne nový koncern
                        Porsche a Volkswagen vytvoří společný podnik
                        Volkswagen nakonec zřejmě koupí Porsche

Válka rodinných klanů

Wolfgang Porsche a Ferdinand Piëch jsou bratranci, každý z jiné větve rozhádané rodiny majitelů automobilky Porsche. Piëch je většinovým akcionářem Porsche. A má reputaci nelítostného byznysmena. Porsche je stejně jako Piëch vnukem Ferdinanda Porsche, zakladatele firmy Porsche a zároveň designéra legendárního „brouka" od VW. A ve firmě Porsche byl Wolfgang přímým nadřízeným Wiedekinga.

Šéf VW Winterkorn (vlevo) s Piëchem a Porschem (vpravo).Jejich představy o budoucnosti automobilky se lišily. Piëch si uvědomoval nejistou budoucnost nákladných vozů Porsche a chtěl propojení VW a Porsche, ve kterém bude VW mít vůdčí postavení. Spojení automobilek tak mělo pomoci oběma - Porsche zajistit budoucnost skrze přístup k penězům VW, kterou partnerství naopak ochrání před převzetím.

"Piëch věděl, že Porsche nemá dlouhodobě šanci přežít," vysvětlil pro BBC Christoph Stürmer, analytik IHS Global Insight. "Hledal pro Porsche většího partnera, a nejlepší možností byl VW."

ČTĚTE TAKÉ: Špatné zprávy od Porsche. Klesly tržby i prodej

Wiedeking neustál boj s Piëchem

Piëch začal otevřeně kritizovat Wiedekinga za jeho agresivní postup. Wiedeking se bránil a měl podporu svého nadřízeného Wolfganga Porsche. Ten si spojení obou automobilek představoval volnější, aby si Porsche zachovala svou nezávislost. Peníze chtěl získat investicí z Kataru. Podpora ze strany Wolfganga Porsche ovšem Wiedekingovi paradoxně uškodila.

"Wiedeking byl výkonný ředitel. Tečka," odmítá Wiedekingovu vůdčí roli v zadlužování Porsche Christoph Stürmer. "Pracoval v rodinné firmě. Hry o ovládnutí firmy se účastní mnohem větší ega." Jak rostly finanční problémy Porsche, Wiedeking se stal pěšákem v bitvě dvou generálů o budoucnost firmy, které letos v květnu odmítla pomoci německá vláda.

ČTĚTE TAKÉ: Německá vláda zamítla pomoc zadluženému Porsche

Loučí se nejlépe placený manažer automobilového průmyslu

Wendelin Wiedeking odchází z Porsche po 26 letech.Nyní se zdá, že dojde ke kompromisu. Poraženým je pouze Wiedeking, který doplatil svou neobratnost ve vysoké hře v rodinné bitvě. Byl skvělým inženýrem, ale špatným politikem pro automobilový průmysl.

V osobě Wiedekinga odchází nejlépe placený manažer automobilové Evropy - podle agentury Bloomberg si v roce 2007 přišel jen u Porsche na 77 milionů eur. Z ředitelského křesla u Porsche se snese na padesátimilionovém europadáku, ze kterého polovinu dá na charitativní účely.

Za svou kariéru se stal členem mnoha dozorčích rad významných firem a posbíral řadu ocenění za svou práci. Například v roce 2003 získal medaili „Za smysl pro humor v kanceláři". Budoucnost ukáže, zda mu optimismus vydrží i po dopsání poslední kapitoly příběhu „Wendelin Wiedeking - Má kariéra v Porsche 1983-2009".

Foto: Reuters, ČTK, Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ