Členské státy Evropské unie by měly aktuálního hospodářského růstu využít ke strukturálním reformám, investicím a konsolidaci státních rozpočtů. V pravidelném jarním balíčku doporučení pro posílení oživení ekonomik evropské osmadvacítky to v pondělí uvedla Evropská komise.
Evropské hospodářství se podle EK ukázalo být navzdory velkým výzvám odolné. Růst loni dosáhl v EU i eurozóně dvou procent. Zaměstnanost je na rekordně vysoké úrovni a nezaměstnanost je naopak nejnižší od roku 2009.
S nadměrnou ekonomickou nerovnováhou se podle komise nadále potýkají Itálie, Portugalsko a Kypr. Pokud se ale tyto země budou držet navrhovaných doporučení, nevidí Evropská komise důvod zpřísnit řízení proti nim.
Řízení proti Chorvatsku a Portugalsku za příliš vysoké rozpočtové deficity doporučila komise zastavit. Pokud Evropská rada doporučení komise vyslyší, budou vedena řízení kvůli rozpočtové odpovědnosti už jen vůči čtyřem členským státům. V roce 2011 jich přitom bylo 24.
V případě Itálie komise potvrdila, že konsolidační opatření dodatečně vyžadovaná pro letošní rok země přijala, a proto podle ní nejsou nutné žádné další kroky k dodržení dluhového kritéria.