Superluxus nezná krizi, společnosti Hermés rostou tržby
22.07.2008 13:57
Francouzský prodejce luxusního zboží Hermés za první pololetí utržil 813,2 milionu eur (18,7 miliardy korun), o třináct procent víc než před rokem. Skuteční boháči na sobě nešetří ani v době, kdy světovou ekonomiku táhne do útlumu americká hypotéční krize a rostoucí cena ropy.
Výsledky společnosti Hermés, která je synonymem nejvyššího luxusu a drží se striktně ruční výroby, svědčí o tom, že hrozba světové ekonomické recese skutečným boháčům chuť k nákupům nebere, naopak. Na odbyt šly víc než dříve ručně malované hedvábné šátky, kabelky a parfémy. Klesl pouze prodej hodinek, a to o desetinu. Na srovnatelném základě, tedy v obchodech otevřených minimálně jeden rok a bez zahrnutí vlivu směnných kurzů, nových akvizic a prodeje majetku, se tržby zvýšily dokonce o 13,4 procenta.
Nejvíc to bylo ve Spojených státech, „kolébce" hypotéční krize, která má, vedle rychle rostoucích cen ropy, na svědomí světový hospodářský útlum. V USA loni Hermés prodal o 24 procent víc, zatímco v Japonsku, tradičně silném odbytišti luxusních značek, to činl nárůst jen dvě procenta. Doma ve Francii stouply prodeje Hermés o 11 procent a ve zbývající části Evropy o 13 procent.
Společnost Hermés, jejíž historie sahá do roku 1837, kdy začinala jako výrobce koňských sedel a třemenů a dalších jezdeckých potřeb, vlastní z 73 procent rodina Hermésových. Luxusní impérium plánuje rozšířit a renovovat či otevřít kolem 15 obchodů. Hermés také vlastní anglického výrobce obuvi John Lobb a 35 procent francouzského módního domu Jean-Paul Gaultier.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.