Světová banka (SB) oznámila, že průběh globální recese bude horší, než původně předpovídala. Zároveň varuje před pokračujícím odlivem kapitálu z rozvojových zemí, díky němuž se má nadále zvětšovat propast mezi "bohatými a chudými".
Banka přehodnotila svůj odhad letošního propadu globální ekonomiky z 1,7 procenta na 2,9 procenta. Prognózu na příští rok upravila na dvouprocentní růst.
Instituce, která byla založena po druhé světové válce za účelem financování projektů v rozvojových zemích, nyní varuje, že letošní globální oživování mine právě chudší země. Jejich rozvoj je z velké míry závislý na pomoci západních ekonomik, která je však v době ekonomické krize omezená.
ČTĚTE TAKÉ: Roubini zase věští zlé časy. Má odpůrce
Banka také zdůraznila, že snahy stimulovat ekonomiky by měly být mezinárodně koordinované. "Každá země, která jedná samostatně - včetně Spojených států - by si měla uvědomit, že zvyšování vládního dluhu odláká důvěru investorů ve fiskální udržitelnost a omezí přístup k financování," uvádí zpráva SB.
O něco optimističtější než SB je její sesterská organizace, Mezinárodní měnový fond (MMF). Podle něj má letos ekonomika na růstu ztratit 1,3 procenta, poté přidat 2,4 procenta v roce 2010.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) chce naopak poprvé od začátku krize své prognózy zlepšit. Koncem března předpovídala pokles ekonomik členských států o 4,3 procenta. "Když začne ekonomika opět růst, bude zaměstnanost stále klesat. Při velkém, hlubokém a prudkém poklesu zaměstnanosti trvá návrat na původní úroveň řadu let," uvedl generální tajemník organizace Angel Gurría.
Foto: Jo Yong-Hak