Tsunami pro ekonomiku
Švýcarsko zrušilo limit pro kurz franku
15.01.2015 17:00 Aktualizováno 15.01. 19:08
Švýcarská centrální banka (SNB) ve čtvrtek šokovala finanční trhy zrušením limitu pro kurz domácí měny vůči euru, který zavedla před více než třemi lety na ochranu ekonomiky. Švýcarský frank krátce poté zpevnil k euru o téměř 30 procent, naopak švýcarský akciový trh prudce oslabil. Rozhodnutí SNB vyvolalo chaos na finančních trzích po celém světě a krok SNB zároveň poškodil konkurenceschopnost švýcarských firem na světových trzích. Některé firmy již varovaly před poklesem zisků, vývozu a příjmů z cestovního ruchu.
SNB v roce 2011 zavedla politiku bránící poklesu kurzu eura vůči švýcarskému franku pod 1,20 CHF, aby zabránila negativním dopadům silné domácí měny na ekonomiku. Po čtvrtečním zrušení této politiky se euro propadlo až na 0,8052 CHF. Později však velkou část ztrát smazalo a krátce před polednem se prodávalo za 1,04 CHF, což představovalo zhruba 13procentní pokles.
Rozhodnutí švýcarské banky mělo dopad rovněž na kurz eura vůči dolaru. Jednotná evropská měna sestoupila až na 1,1575 USD, tedy na nejnižší úroveň od listopadu 2003. SNB doposud udržovala kurz švýcarského franku na požadované úrovni pomocí nákupů eur. Zrušení limitu znamená konec těchto nákupů, tedy i nižší poptávku po eurech.
Podle čtvrtečního prohlášení centrální banky stanovený limit chránil švýcarskou ekonomiku před "významnou újmou", v současnosti již ale není opodstatněný. Hlavní index švýcarské burzy SMI nicméně klesl o více než 12 procent a generální ředitel výrobce hodinek Swatch Nick Hayek označil rozhodnutí banky za "tsunami" pro švýcarskou ekonomiku. "Je to velmi riskantní krok. Odráží se to v reakci trhu, která je extrémní," prohlásil ekonom Alessandro Bee ze společnosti Sarasin.
Představitelé SNB přitom ještě před několika dny označovali stanovený limit za základní kámen měnové politiky centrální banky. "Trh to naprosto zaskočilo," řekl ke čtvrtečnímu rozhodnutí banky analytik Jonathan Webb ze společnosti Jefferies. Upozornil, že SNB se tak pravděpodobně připravuje na předpokládané zahájení takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky Evropskou centrální bankou (ECB).
Švýcarská centrální banka ve čtvrtek rovněž uvedla, že snížila svou depozitní úrokovou sazbu na minus 0,75 procent z minus 0,25 procenta. Sazba se týká takzvaných vkladů na viděnou, které mají u SNB komerční banky.
Zřejmě největšími oběťmi kroku centrální banky tak budou podle analytiků renomovaní švýcarští výrobci hodinek a luxusního zboží, jako je právě Swatch nebo Richemont. Ti mohou čekat hluboký nesoulad mezi svými náklady v domácím prostředí a příjmy v zahraničí. Jiné významné společnosti, například potravinářská skupina Nestlé či laboratoře Novartis a Roche, budou prý zřejmě chráněny lépe, a to díky přítomnosti na trzích po celém světě.
Akcie Swatch, Richemont či biotechnologické společnosti Actelion patřily ve čtvrtek s poklesem mezi 14 a 17 procenty k nejztrátovějším titulům.
Vývoz ze Švýcarska tvoří asi třetinu hrubého domácího produktu. Cestovní ruch se na HDP podílí třemi procenta, oblast hotelnictví a pohostinských služeb zaměstnává zhruba pět procent pracovní síly.
SNB svůj krok oznámila v době, kdy se ve švýcarských Alpách naplno rozjíždí zimní sezóna. V jednom z nejšpičkovějších středisek zimních sportů Davosu se příští týden koná výroční zasedání Světového ekonomického fóra.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.