Zlato nikdy v dějinách nebylo tak drahé jako včera. Cena za jednu unci málem dosáhla hodnoty 1100 dolarů, když se nejvýše dostala na 1096,20 dolaru. Nakonec uzavřela na 1087,30 dolaru. Stejně jako zlato zdražují i mnohé další vzácné kovy. Kde se vzestup zastaví?
„Zlatá horečka" roku 2009 se liší od těch předchozích. Není živena obavami z nadcházejícího ekonomického útlumu. Když totiž zlato strmě rostlo například v loňském roce, bylo to zejména z důvodu obav trhů z kolapsu některé ze systémově důležitých finančních institucí, například investiční banky Bear Stearns.
Nyní je situace jiná, neboť kov zdražuje kvůli obavám z inflace. Stejně tak roste cena stříbra, mědi, ale i komodit a ropy. Investoři po celém světě se zbavují dolaru právě nákupem těchto aktiv, neboť se obávají, že enormní množství peněz napumpované americkou vládou a centrální bankou do ekonomiky prudce zintenzivní tlaky na růst cen.
ČTĚTE TAKÉ: Slabý dolar tlačí na ceny komodity. Výnos dluhopisů padá
Zlato je tradičně vnímáno jako nejbezpečnější z bezpečných přístavů v časech, kdy rozbouřené ekonomické vody způsobují erozi kupní síly měny. Už si to uvědomují i centrální banky. Například ta indická kupuje od Mezinárodního měnového fondu 200 tun vzácného kovu, jak úřad oznámil v pondělí.
I z tohoto důvodů - kvůli růstu poptávky investorů a centrálních bank - je dle expertů z odvětví možné, že zlato vystoupá v příštích letech až na ceny kolem 1400 či 1500 dolarů za troyskou unci. Růt bude zřejmě podpořen dalšími důvody: slábnoucím dolarem, v němž je zlato obchodováno, a enormním množstvím nově napumpovaných peněz při jen pomalu oživujících ekonomikách.
Foto: Reuters