<span>Tahanice kolem ČSA:</span> v privatizaci nastaly problémy

Ekonomika
15. 6. 2009 10:00
V privatizaci Českých aerolinií se vyskytly překážky.
V privatizaci Českých aerolinií se vyskytly překážky.

V privatizaci Českých aerolinií se vyskytly překážky.V privatizaci Českých aerolinií se vyskytly překážky. Zájemci o koupi nedostali všechny údaje potřebné pro hloubkovou prověrku společnosti. Zádrhele v privatizačním vyjednávání časopisu TÝDEN nepřímo potvrdil předseda dozorčí rady ČSA a bývalý ministr financí Ivan Kočárník.

„Byly nějaké takové řeči na počátku, ale podle mých informací to není pravda," reagoval Kočárník zprvu na otázku TÝDNE. Vzápětí však přiznal: „Byl s tím trochu problém z toho důvodu, že leasingové vztahy jsou důvěrné a ČSA nemohly některé informace zveřejnit." 

Informace, že vedení společnosti odmítlo ukázat dvěma zájemcům o koupi, konsorciu Unimex Group/Travel Service a Air France-KLM, leasingové smlouvy na letadla, přinesl minulý týden server motejlek.com. Navíc v několika dokumentech, které ČSA při hloubkové kontrole (tzv. due diligence) finalistům tendru poskytly, byly některé údaje začerněny. Oba zájemci proto prý přerušili práce na prověrce společnosti.

ČTĚTE TAKÉ: Boj ČSA s dopady krize: omezování linek i snižování mezd

Jiný člen dozorčí rady, zástupce ministerstva financí Tomáš Uvíra přerušení due diligence přesto popírá: „Do ČSA přijely Unimex Group/Travel Service v prvním červnovém týdnu a Air France-KLM v druhém červnovém týdnu na takzvaná manažerská interview, a to v početných týmech. Jejich zájem o privatizaci ČSA je zřejmý."

 Za kolik se prodají ČSA?

Podle odhadů analytiků mají aerolinie hodnotu tři až pět miliard korun a v tomto rozmezí by se mohla pohybovat prodejní cena. Šéf ČSA Radomír Lašák však hovoří o osmi miliardách, Ivan Kočárník dokonce o deseti miliardách. „Netvrdím, že za ČSA stát tuto sumu dostane, pouze si myslím, že mají takovouto hodnotu," řekl Kočárník.

V rámci due diligence mohou obě firmy detailně zkoumat hospodaření ČSA. Na podání konkrétní nabídky mají čas až do konce července. Privatizace společnosti by pak mohla být uzavřena do konce září.

„Due diligence probíhá a my to nebudeme komentovat," reagovala na otázku TÝDNE týkající se průběhu privatizace Vlaďka Dufková, mluvčí společnosti Travel Service. Společnost Air France-KLM na otázky TÝDNE neodpověděla.

Leasingové smlouvy, jejichž zkoumání je součástí prověrky společnosti, jsou poměrně komplikované a jsou v nich vazby na financující konsorcia. Často také obsahují doložky o mlčenlivosti. „Představenstvo musí respektovat platné zákony: chránit obchodní zájmy své společnosti a respektovat stanoviska smluvních stran při zpřístupnění podkladů u konkrétních obchodních smluv a transakcí," hájí kroky managementu aerolinií Uvíra.

ČTĚTE TAKÉ: ČSA se propadly do ztráty 1,3 miliardy korun

Leasing na letadla je však na druhou stranu velkou nákladovou položkou. „Jako podklad pro zájemce by to sloužit mělo," uvádí expert z leteckého odvětví, který si nepřál být jmenován.

Foto: archiv TÝDNE

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ