Operátor se bouří
Tanja Richter z Vodafonu: Aukce kmitočtů není fér
28.07.2013 16:37 Původní zpráva
"Dokážeme si představit, že se obrátíme na místní soudy nebo s touto záležitostí půjdeme až na půdu Evropské unie," říká k podmínkám vypsané aukce kmitočtů Tanja Richter, viceprezidentka pro technologie v české pobočce Vodafonu.
Jak byste zhodnotila první neúspěšnou aukci kmitočtů pro nová pásma?
Původní aukce kmitočtů trvala velmi dlouho, možná je to evropský rekord. Hlavně kvůli tomu, že bylo mnoho možností, jak vyhnat cenu vzhůru. Navíc se vědělo, že můžete z aukce velmi lehce odstoupit bez jakékoli sankce. Všichni hráči věděli, že mohou cenu vyhnat vzhůru dle libosti, ale nemusí ji dodržet. Cena se opravdu dostala příliš vysoko a aukce byla zrušena. Nastavení parametrů pro aukci mohlo být rozhodně lepší.
První aukce byla zrušena kvůli příliš vysoké ceně. Myslíte, že se schválně přihazovalo hodně, aby se aukce zrušila?
Nemůžeme nijak komentovat průběh aukce, ale její průběh a výsledek každý viděl. Žádali jsme Český telekomunikační úřad (ČTÚ), aby zveřejnil proces přihazování. Tři účastníci s tím souhlasili, jeden subjekt byl proti.
Tanja Richter (48) |
Tanja Richter je od září 2011 viceprezidentkou pro technologie české pobočky Vodafonu. Svoji profesní dráhu začala studiem medicíny a prací zdravotní sestry. Po dvou letech se zaměřila na medicínské inženýrství. Do Česka přišla z německé pobočky Vodafonu, kde pracovala od roku 1994 na různých manažerských pozicích. Ve volném čase se učí česky. Kromě toho ráda běhá, hraje badminton, chodí po horách a zahradničí. Jezdí Škodou Superb. |
Jak se nyní podmínky oproti první aukci změnily?
S novými podmínkami stále nejsme spokojeni. Stále existuje možnost hnát ceny vzhůru, přičemž navíc existuje i možnost obchodování s vysoutěženými kmitočty. Někdo si může koupit spektrum a pak je dále prodat. Toto není hlavním smyslem aukce kmitočtů. Firmy, které chtějí vystavět infrastrukturní síť a nabízet datové služby občanům, by měly, pokud spektrum dostanou, být povinny síť vystavět. Mít spektrum frekvencí jako obchodní možnost nám nepřipadá správné a protestujeme proti tomu.
Nebylo prvotním impulsem k vypsání aukce přivést na trh čtvrtého operátora a narušit stávající oligopol?
Když se podíváte na současnou situaci na trhu, jak my říkáme, že "po 11. dubnu", vidíte, že se změnila. Na trhu je více než deset virtuálních operátorů. Ceny poklesly téměř o polovinu, sám ČTÚ říká, "až o sedmdesát procent", takže z hlediska konkurenčního prostředí je situace jiná a není jisté, co by zákazníci získali vstupem čtvrtého operátora. Mezi zrušenou a novou aukcí se stala spousta věcí. Nejsme si jisti, jestli má další smysl nastavit aukci tak, aby z ní čtvrtý hráč jasně profitoval. Aukce se nám nezdá férově nastavená.
* Kolik lidí už přešlo na nové neomezené tarify?
* Kde leží budoucnost mobilních technologií?
* O kolik mohou případné spory s ČTÚ zpozdit vybudování nových datových sítí?
Více se dočtete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 29. července 2013.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.