Třetí největší <span>bankrot v historii USA:</span> General Motors

Ekonomika
1. 6. 2009 12:29
Vedení General Motors doufá ve spásu pomocí bankrotu.
Vedení General Motors doufá ve spásu pomocí bankrotu.

Vedení General Motors doufá ve spásu pomocí bankrotu.Největší americká automobilka General Motors dnes požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli. Tento krok je třetím největším bankrotem v historii Spojených států a největším bankrotem ve zpracovatelském sektoru USA. Automobilka by se měla v rámci restrukturalizace dostat pod státní kontrolu.

Za posledních pět let přišla společnost o téměř 88 miliard dolarů. V prvním kvartále letošního roku činila ztráta 6 miliard dolarů. Akcie General Motors se v květnu meziročně propadly o 33 procent, tedy nejvíce za posledních 76 let. Bankrot společnosti představuje největší bankrot v automobilovém průmyslu a třetí největší bankrot v historii USA. Automobilka se tak zařadila za investiční banku Lehman Brothers a telekomunikační firmu WorldCom.

Graf

Koncem dubna již o bankrotovou ochranu před věřiteli požádala americká automobilka Chrysler. Konkurzní soud dnes schválil prodej většiny aktiv Chrysleru skupině v čele s italským konkurentem Fiat. Prodej v hodnotě dvou miliard dolarů (38 miliard korun) je pro Chrysler jedinou možností k odvrácení likvidace.

ČTĚTE TAKÉ: Záchrana Opelu na dosah. GM má dohodu s Magnou
                        Soud schválil prodej aktiv Chrysleru italskému Fiatu

Americký ministr financí Timothy Geithner dnes vyjádřil naději, že americké automobilky opustí bankrotový režim bez potřeby další vládní pomoci v budoucnosti.

Podle nejmenovaného představitele vlády získají daňoví poplatníci v USA v rámci tříměsíční restrukturalizace 60 procent automobilky GM výměnou za státní pomoc v celkové hodnotě 50 miliard dolarů.

Analytici: Nevíme, jestli to pomůže

Analytik Peter Kaufman ze společnosti Gordian Group nicméně upozornil, že vláda nemá žádné záruky, že se z GM stane životaschopný a konkurenceschopný podnik. "Jediným vítězem, kterého zde vidím, jsou odbory. Daňový poplatník vítězem není," dodal. Podle analytika Aarona Bragmana z firmy IHS Global Insight má však GM nyní mnohem větší šanci, aby se stala zdravým podnikem, než před šesti měsíci.

„Bankrot GM je velmi pozitivní zprávou pro automobilový průmysl. Mělo by mu to pomoci stát se přiměřeným konkurentem," řekla Len Blum, generální ředitelka společnosti Capital LCC pro agenturu Bloomberg. Tvrdí, že jediné, co dosud brzdilo oživení GM, byly pracovní kontrakty a závazky vůči věřitelům.

Celosvětová poptávka po automobilech je nyní pod tlakem, protože světová finanční krize vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry. Americké automobilky byly navíc již dříve zasaženy odklonem spotřebitelů od velkých vozů s vysokou spotřebou.

PROFIL GENERAL MOTORS CORPORATION:

Sídlo: Detroit

Jednou ze značek, které patří pod GM je i Hummer.Historie: Společnost oficiálně vznikla v září 1908 jako General Motors Company ve městě Flint ve státě Michigan na základech automobilky Buick, založené v roce 1903 v Detroitu. Jejím zakladatelem byl William Durant (1861-1947). K Buickovi postupně přibyly Oldsmobile, Oakland (Pontiac) nebo Cadillac. Durant stál také společně s Louisem Chevroletem v roce 1911 za vznikem automobilky Chevrolet, kterou GM pohltil v roce 1917. To již ve firmě ale nefiguroval její zakladatel Durant, který se s jím založenou firmou rozešel ve zlém. Světovou jedničkou se firma stala v roce 1931 a byla jí až do roku 2007, kdy ji předstihla japonská Toyota.

Hospodaření: Loni automobilka hospodařila se ztrátou 30,9 miliardy dolarů (asi 685 miliard korun), zatímco v roce 2007 prodělala 43,3 miliardy dolarů. V prvním čtvrtletí letošního roku měla ztrátu šest miliard dolarů (asi 120,4 miliardy korun), o rok dříve ztráta činila 3,3 miliardy dolarů. Za poslední čtyři roky firma nashromáždila čistou ztrátu kolem 82 miliard dolarů.

Pozice na trhu: V loňském roce automobilka prodala po celém světě

8 356 000 vozů, zatímco v roce 2007 to bylo 9,37 milionu. Jednička na trhu Toyota loni prodala 8 913 000 vozů. Největším trhem General Motors jsou Spojené státy, následované Čínou, Brazílií, Británií, Kanadou, Ruskem a Německem. Automobily z dílny GM se prodávají v 140 zemích světa, výrobní aktivity má GM ve 34 zemích.

Značky: Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC, GM Daewoo, Holden, HUMMER, Opel, Pontiac, Saab, Saturn, Vauxhall a Wuling.

Počet zaměstnanců: 244 500.

Ostatní:
- Společnost GM v roce 1962 kontrolovala více než polovinu domácího trhu. V loňském roce ale její tržní podíl ve Spojených státech činil pouze 22 procent.
- Americká vláda již automobilce od začátku letošního roku půjčila téměř 20 miliard dolarů (zhruba 373 miliard korun), v březnu ale vláda odmítla její restrukturalizační plány podmiňující další státní pomoc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: ČTK, Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ