Americká společnost Twitter zavřela dvě ze svých tří kanceláří v Indii a zaměstnancům nařídila, aby pracovali z domova. Informovala o tom v pátek agentura Bloomberg, podle níž tento krok ilustruje snahu nového šéfa podniku Elona Muska snížit náklady. Twitter loni v Indii propustil 90 procent ze svých zhruba 200 zaměstnanců.
Provozovatel stejnojmenné sociální sítě zavřel podle zdrojů kanceláře v Dillí a Bombaji, tedy v politickém a finančním centru země. Twitter nadále provozuje kancelář v technologickém centru v Béngalúru na jihu země, kde pracují převážně softwaroví inženýři.
V lednu Twitter nařídil propustit nejméně desítku zaměstnanců na pobočkách v Dublinu a Singapuru. Kvůli úsporným opatřením firma na začátku listopadu propustila kolem 3700 zaměstnanců. Krátce předtím ji převzal Musk.
Někteří kritici se obávají, že Muskovy úsporné kroky v Twitteru se odrážejí na funkčnosti sociální sítě a regulaci jejího obsahu. Musk tento týden uvedl, že mu bude trvat zhruba do konce letošního roku, než společnost stabilizuje a zajistí její finanční zdraví.
Od té doby, co Musk firmu za 44 miliard dolarů (979,4 miliardy korun) koupil, dluží podle médií miliony dolarů za nájemné sídla společnosti v San Francisku a londýnské kanceláře. Několik dodavatelů Twitter zažalovalo kvůli nezaplaceným službám.
Indie je považována za klíčový růstový trh pro velké technologické firmy, jako je Meta Platforms či Google, které dlouhodobě sázejí na nejrychleji rostoucí internetovou scénu na světě. Muskovy poslední kroky ale podle kritiků naznačují, že prozatím tomuto trhu přikládá menší význam.
Twitter se v minulých letech stal v Indii jedním z nejdůležitějších veřejných fór, kde se vedou vášnivé politické diskuse. Premiéra Naréndru Módího na sociální síti sleduje přes 86 milionů lidí. Tržby má ale Twitter v Indii minimální, a navíc se tam potýká s přísnými pravidly ohledně obsahu a také s rostoucí místní konkurencí.