Vánoce na dluh
Úvěrové společnosti přitvrdily. Půjčky cpou horem dolem
03.12.2013 06:01 Původní zpráva
Blížící se Vánoce představují žně nejenom pro obchodníky, ale i pro úvěrové společnosti. Lidem totiž nabízejí, aby si u nich půjčili peníze na dárky. Ve svých praktikách přitom tyto společnosti přitvrzují.
Své zkušenosti s tím má například pan František z Prahy. "Během jednoho týdne mi do jedné e-mailové schránky přišlo pět nabídek, abych si vzal na Vánoce úvěr, a do té druhé asi čtyři. Loni to nebyla ani jedna," říká. "Přitom jsem o žádné z těch společností v životě neslyšel, natož abych si od nich někdy něco půjčil," dodává.
Zvýšenou aktivitu úvěrových společností ve srovnání s předchozími roky zaznamenaly i spotřebitelské organizace a poradny pomáhající lidem, kteří se ocitnou v dluzích. "Jednak je to dáno Vánocemi, kdy každý cítí potřebu peněz na nákup dárků. To je jeden důvod," říká Miloš Borovička z občanského sdružení spotřebitelů Test. Oproti minulým rokům je pro ně možná snazší dostat se nějakým pokoutním způsobem k databázím kontaktů, vysvětluje si Borovička neobvyklý meziroční růst. "Pokud se nenajde někdo, kdo si bude stěžovat, že jeho e-mailová adresa se objevila v takovémto spamu, tak je pravděpodobné, že se tyto e-mailové adresy budou objevovat v dalších a dalších databázích úvěrových společností a budou chodit další a další spamy," dodává Borovička.
Podle Davida Šmejkala z Poradny při finanční tísni je ale pravděpodobný i další důvod zvýšeného počtu spamů. "Já si osobně myslím, že se Úřad pro ochranu osobních údajů příliš nevěnuje nekalé marketingové kampani poskytovatelů spotřebitelských úvěrů, kteří ani nemají pořádné jméno," míní Šmejkal. Často podle něj v tom spamu ani nelze odhalit, která firma za tím stojí.
Lidé si podle něj ovšem často mohou za velkou nabídku sami. Třeba tak, že někde podepíší nějakou smlouvu, která umožňuje firmám využívat jejich kontakty pro marketingové účely. "Je potřeba být zdrženlivý při předávání dat třetím stranám," upozorňuje Šmejkal.
Při kontaktu s firmami, jež neznají a které podobným způsobem nabízejí úvěry, by lidé měli být opatrní. A to i tehdy, když o půjčce uvažují. "Setkání s jejich úvěrovými poradci se nemusí vyplatit. Dost často mají vypracované psychologické metody, jak nás ovlivnit a přesvědčit nás o tom, že to, co nám nabízejí, je výborné," říká Miloš Borovička a doporučuje na podobné nabídky ve spamu nereagovat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.