Americký úřad pro bankovní dohled převzal v noci na dnešek do vlastnictví velkou kalifornskou hypoteční banku IndyMac Bancorp. IndyMac je letos již pátou americkou bankou, která zkrachovala v důsledku hypoteční a úvěrové krize, a její případ je třetím největším bankovním krachem v poválečné americké historii.
Do případu je zapleten i významný demokratický senátor Charles Schumer.
IndyMac se zhroutila pod náporem vkladatelů, kteří ve strachu z jejího krachu vybírali své úspory. Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) ji proto uzavřela, převzala do svých rukou a v pondělí ji plně otevře pod změněným názvem IndyMac Federal Bank. FDIC pak bude pro banku hledat kupce.
FDIC odhadla náklad krachu IndyMac na čtyři až osm miliard dolarů. Podle údajů úřadu je to třetí největší bankovní bankrot v USA po kolapsu Continental Illinois National Bank & Trust z roku 1984 a pádu First RepublicBank Corp. z roku 1988.
Klienti vybírali až na dno
Úřad pro dohled nad úsporami (OTS) obvinil z vyvolání krachu IndyMac senátora Schumera, který ke konci června veřejně zpochybnil schopnost banky vydržet nynější krizi. V následujících 11 dnech vkladatelé z banky stáhli více než 1,3 miliardy dolarů, uvedl OTS.
Schumer se proti těmto obviněním ostře ohradil. Za krach IndyMac podle něj naopak může úřad OTS, který údajně nedělal dobře svou práci, protože IndyMac toleroval její uvolněné praktiky při poskytování úvěrů. "OTS by měla začít dělat svou práci, aby zabránila podobným krachům v budoucnu," prohlásil senátor.
IndyMac se specializovala na hypotéky, které od klientů vyžadují jen velmi málo dokumentů. Hypoteční krize v USA začala loni právě v sektoru nejrizikovějších úvěrů; odsud se rozšířila na celý trh bydlení a ochromila úvěrové trhy.
Foto: ČTK