Zástupci odvětví kryptoměn se v Davosu snaží distancovat od krachu FTX

Ekonomika
19. 1. 2023 20:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Zástupci odvětví kryptoměn se na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu snaží distancovat od loňského krachu kryptoměnové burzy FTX. Zdůrazňují, že šlo v první řadě o podvod a že na vině není technologie jako taková. Připouštějí, že skandál poškodí reputaci odvětví, ale na druhou stranu se nyní podle nich dostane pozornosti dobře vedeným firmám. Informuje o tom dnes televize CNBC.

Od listopadu 2021, kdy celková tržní kapitalizace kryptoměn dosáhla vrcholu kolem tří miliard dolarů (přes 66 miliard korun), segment po krachu FTX odepsal zhruba dvě miliardy USD.

Bývalý šéf FTX, třicetiletý Samuel Bankman-Fried, ve Spojených státech čelí obvinění z osmi trestných činů, mimo jiné z podvodu na investorech či praní špinavých peněz. Před soudem vinu odmítl. Americké úřady případ označily za jeden z největších podvodů americké historie.

"FTX se podle mého názoru nyní vykresluje jako problém odvětví kryptoaktiv. Já si myslím, že pokud se na věc podíváte pořádně, není to ve skutečnosti problém kryptoaktiv. Problémem je, že to byl podvod," řekl v rozhovoru se CNBC Brad Garlinghouse, který vede společnost Ripple. Firma stojí za kryptoměnou XRP, která je podle časopisu Forbes letos šestou největší digitální měnou.

Garlinghouse Bankmana-Frieda přirovnal k finančníkovi Bernardu Madoffovi, kvůli jehož podvodným investicím přišli investoři asi o 65 miliard dolarů. "Když se objevil Bernie Madoff, také jsme nezměnili přístup k dohledu nad hedgeovými fondy a jejich regulaci," konstatoval.

Ani firma Ripple se podle něj nevyhnula expozici vůči společnosti FTX, půjčila jí totiž kryptoměnu XRP v hodnotě deset milionů dolarů. Ripple nicméně doufá, že tyto prostředky získá zpět z konkurzního řízení v USA. Expozice firmy vůči FTX ale není podle Garlinghouse zásadního významu a představuje pouze jedno procento likvidních aktiv společnosti.

Obdobně jako Garlinghouse se k problému stavějí i další zástupci odvětví. V případě kolapsu FTX je třeba rozlišovat, řekl například spoluzakladatel společnosti Celo Rene Reinsberg. Jde podle něj o selhání institucí a jednotlivců. "To je něco odlišného od technologie," dodal.

"Za svou kariéru jsem nikdy neviděl takové selhání firemní kontroly a takovou absenci důvěryhodných finančních informací, jako tomu bylo zde," sdělil v polovině listopadu americkému soudu nový šéf FTX John Ray, který před lety působil i jako likvidátor americké energetické společnosti Enron.

Šéf společnosti Circle Jeremy Allaire poukázal na to, že kryptoměnovou burzu FTX podporovala řada významných osobností, od politiků po sportovce, a tak nyní v jejich řadách panují rozpaky. "Zároveň si myslím, že to povede k tomu, že se bude mnohem více zkoumat, které společnosti jsou dobře řízené a regulované, které mají dostatek kapitálu, silný audit i kontrolní mechanismy - všechny náležitosti, na kterých záleží v případě globální finanční instituce," řekl. "Lidé si na to začnou dávat pozor a nebudou věřit naprostým pohádkám," dodal.

Co se týče poklesu celkové tržní kapitalizace odvětví, považuje Garlinghouse za nespravedlivé umísťovat kryptoaktiva v hodnocení loňských ztrát investorů do rizikových aktiv. Připomíná, že i jiné třídy aktiv zaznamenaly značné ztráty, například akcie firem z odvětví vyspělých technologií.

Autor: ČTK , Alfréd NovotnýFoto: , deposithphotos/SectoR_2010

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ