Mezinárodní měnový fond
Země Blízkého východu musí urychlit diverzifikaci ekonomiky
29.04.2019 21:00
S ohledem na nejistý výhled cen ropy a oslabení globální ekonomiky by státy Blízkého východu měly prohloubit reformy a zvýšit tvorbu pracovních míst. Uvádí to zpráva Mezinárodního měnového fondu (MMF).
Řada zemí v regionu se po propadu cen ropy v roce 2014, který zasáhl státní finance a zbrzdil růst, pustila do fiskálních a ekonomických reforem. Nezaměstnanost ale zůstává vysoká a celkový růst je v letošním roce podle očekávání nevýrazný, soudí MMF.
Vývozci ropy by měli v regionu Blízkého východu, severní Afriky, Afghánistánu a Pákistánu (MENAP) v zájmu diverzifikace ekonomiky prohlubovat a rozšiřovat strukturální reformy.
V regionu je stále vysoká nezaměstnanost, zejména mezi mladými lidmi. Jen státy Perského zálivu by podle kalkulací MMF měly v příštích pěti letech vytvářet ročně kolem jednoho milionu pracovních míst, aby trh práce absorboval nové pracovní síly.
Díky státním výdajům a infrastrukturním projektům by ekonomika států Perského zálivu měla letos zrychlit tempo na 2,1 procenta z loňských dvou procent.
Zpráva, která hodnotí ekonomiku 23 zemí MENAP, očekává, že hospodářský růst celé oblasti se letos zpomalí na 1,5 procenta ze dvou procent vloni. Inflace by celkově měla zůstat na deseti procentech.
Situace se ale stát od státu zásadně liší. Zatímco hrubý domácí produkt (HDP) v Íránu se má snížit o šest procent po čtyřprocentním propadu vloni, v Pákistánu má růst zpomalit z pěti na tři procenta.
Nicméně s ohledem na protesty v Alžírsku a Súdánu, konflikty v Libyi, Sýrii a Jemenu, napětí mezi Indií a Pákistánem a nejisté mírové rozhovory v Afghánistánu mohou investoři vnímat jako rizikový celý region. To pak povede k odlivu kapitálu a tlaku na devizové kurzy, stejně jako k dalším výkyvům cen ropy a regionální nejistotě, upozornil MMF.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.