Zvláštní poznatek přinesla další z řady studií agentury Ogilvy & Mather mezi českými marketéry. Oslovit děti reklamou v předškolním věku je podle nich tabu. Tak kde se všechny ty reklamy berou?
Nejdříve by se mělo s dětmi začít touto formou komunikovat na základní nebo střední škole. Etický kodex upravující pravidla pro komunikaci s dětským zákazníkem má téměř 80 % oslovených firem, což je dvakrát více než v roce 2010. "Ze studie mimo jiné vyplývá, že i přesto, že společnosti oslovují dětské zákazníky, část z nich považuje některé reklamní aktivity z pohledu etiky za problematické. Reklamní aktivity v mateřských školách, u lékaře a na základních školách jsou z pohledu marketérů tím největším proviněním proti etice. I přesto, že reklama pro děti podléhá přísným pravidlům a regulacím, podle poloviny respondentů je současná legislativní úprava nedostačující a ještě více by ji zpřísnili," řekl Ondřej Obluk, Executive Managing Director, Ogilvy & Mather.
Marketérům se nelíbí umisťování prodejních automatů do prostor, kde dítě nemá dohled dospělého nebo nevhodně umístěné sladkosti v regálech supermarketů či u pokladen. Naopak z hlediska etického přístupu jsou nejlépe vnímány eventy a propagační akce, klasické televizní reklamy a také ochutnávky.
Pozornost dětského konzumenta upoutá především reklama animovaná s poutavým příběhem a filmovým či seriálovým hrdinou v hlavní roli. Mladší děti by marketéři oslovovali především prostřednictvím televize, náctileté hlavně přes internet a sociální sítě. Klíčovým atributem dětské reklamy je vizuální stránka, správná volba média a snadná zapamatovatelnost. Naopak na intenzitě či délce kampaně příliš nezáleží.