Studie EY z nás dělá digitální spotřebitele

Relax
29. 1. 2015 15:10
Cena jako rozhodovací kritérium prý stále více ustupuje do pozadí
Cena jako rozhodovací kritérium prý stále více ustupuje do pozadí

Čeští zákazníci se chovají stále více "značkově". Cena sice stále rozhoduje nejvíce, ale třeba u aut, elektroniky nebo potravin už to neplatí.

Cena, kvalita zboží, recenze a doporučení jiných uživatelů nebo délka a rozsah záruky jsou hlavní kritéria, podle kterých se dnes při nákupu rozhodují čeští spotřebitelé. Vyplývá to ze studie společnosti EY Consumers on Board: How to Copilot the Multichannel Journey (v rámci globální studie bylo dotazováno i 500 českých spotřebitelů).

Cena stále zůstává pro Čechy rozhodujícím faktorem pro výběr a následnou koupi zboží, v některých kategoriích její význam za poslední dva roky dokonce vzrostl. Platí to například pro oblečení, spotřebitelské půjčky a utility. U většiny sledovaných oblastí pak cenu jako důležitý faktor pro rozhodnutí o koupi uvádí alespoň devět z deseti lidí. Cena jako klíčový faktor vystupuje při pořízení finančních produktů nebo služeb mobilních operátorů. Právě cenovou orientací při výběru mobilních telefonů a operátorů jsme značně nad světovým průměrem.

K ceně pro konečné rozhodnutí ale dnes Češi přidávají také informace o záruce, kvalitě a původu zboží, stále důležitější jsou také recenze zboží od dalších uživatelů. Tyto faktory u aut, spotřební elektroniky nebo u potravin dokonce jako důležité uvádí víc lidí než cenu.

Český spotřebitel ale rovněž začíná nakupovat konkrétní značky, koeficient věrnosti ke značce vzrostl u všech sledovaných kategorií, nejvíce u telekomunikačních technologií, potravin, utilit a oblečení. Jestliže v předešlém průzkumu byli Češi o něco méně loajální ke značkám zboží, které nakupují, dnes jsou na světovém průměru, větší věrnost značce vykazují dokonce při nákupu aut, spotřební elektroniky, telekomunikací a potravin.

Obdobnou míru loajality z okolních států vykazují například Němci, menší Maďaři, větší pak Poláci. Nejméně pak čeští spotřebitelé, podobně jako ti polští, ctí loajalitu k institucím poskytujícím spotřební půjčky (4,9 Češi a 5,1 bodu Poláci).

Zhruba 66% obyvatel Česka lze podle studie EY již považovat za takzvané digitální spotřebitele. Tedy za uživatele internetu, kteří digitální technologie používají především jako zdroj informací o zboží, využívají možnost porovnání cen, hledají doporučení na sociálních sítích, sdílejí své názory a někdy on-line i nakupují. Ve srovnání se sousedními zeměmi jsou Češi ve využívání digitálních technologií progresivní. V Německu je podíl digitálních spotřebitelů 59 %, v Rakousku dokonce jen 47 %, u Poláků je to 62 %.

"Během uplynulých dvou let, tedy od publikování výsledků předchozí studie v roce 2012, se změnily některé nákupní zvyklosti Čechů na internetu. Roste například počet Čechů, kteří nakupují přes internet potraviny. Je jich 16 %, o 5 procentních bodů víc než před dvěma lety. Prodej potravin po internetu je ale v České republice stále pozadu proti světovému průměru, kde na internetu nakupuje každý pátý člověk," poznamenal k výsledkům studie Ondřej Žák, senior manažer oddělení podnikového poradenství, EY v České republice.

Naopak mobilní telefony a tarify nakupují Češi častěji přes internet než v kamenných obchodech (35 % oproti 27 %). Digitální prodeje oblečení pak mají zásadní dopad na kamenné obchody, za poslední dva roky se snížil počet lidí, kteří v nich nakupují o 15 procentních bodů na 75 %.

Autor: - bob -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ