Pravicoví extremisté, kteří se sjedou 17. listopadu do Litvínova a pak mají v úmyslu přesunout se na místní sídliště Janov, ohlásili na stejný den shromáždění i v řadě dalších měst. Oznámení dnes obdržel mostecký a chomutovský magistrát a také radnice v Kadani a Jirkově na Chomutovsku či v Lounech, potvrdil místopředseda Dělnické strany Petr Kotáb, pracovníci městských úřadů i policie.
"Požádali jsme policisty, aby nás nechali v klidu projít Janovem. Pro případ, že by nám v tom chtěli zabránit, nahlásili jsme shromáždění v dalších městech. Myslím, že by bylo rozumnější mít nás na jednom místě a bez excesů. Pokud se totiž rozjedeme na místa dalších nahlášených srazů, nedá se už zaručit, jak to dopadne," uvedl Kotáb.
ČTĚTE TAKÉ: Langer: Policie musí být vůči extremistům nekompromisní
Policisté jsou podle své mostecké mluvčí Ludmily Světlákové připraveni zasáhnout v případě potřeby na všech avizovaných místech srazu extremistů. "Přijali jsme opatření k udržení veřejného pořádku, situaci máme pod kontrolou," doplnila.
V Mostě je na 17. listopad ohlášeno shromáždění proti pozitivní diskriminaci ve třech lokalitách osídlených početnější komunitou Romů. V Chanově, u bloku 100 a u bloku 700. V neděli se kvůli oznámeným akcím extremistů sejde bezpečnostní rada města. "Probereme varianty případného zásahu a naší asistence včetně dopravy či ošetření raněných. Někomu možná dělají akce radikálů dobře. Myslím ale, že většina obyvatel se bude cítit ohrožena a právem rozhořčena," řekl ředitel mostecké městské policie Bronislav Schwarz.
Obavami z akcí extremistů se netají ani Romové. Jejich reakcí bude podle Radka Grunzy z Romského křesťanského sdružení tichá demonstrace v ulicích janovského sídliště. Nikdo by při ní neměl být vyzbrojen ani porušovat zákon.
Demonstraci od 8 do 21 hodin ohlásil i obyvatel janovského sídliště Pavel Musil, jenž reprezentuje neromskou komunitu. V sídlišti se podle něj sejde nejméně tisíc lidí. "Nesnáším rasismus a upírání práv lidem. I já mám v Janově děti, které mají strach. Nemohu se chovat tak, že budu sedět doma u televize. Nebudeme ozbrojeni, ale vytvoříme hradbu, aby se extremisti nedostali do sídliště," doplnil.
Oznámeným účelem pochodu z centru města do janovského sídliště je "protest proti násilí". Uskutečnit by se měl v pondělí od 12 do 18 hodin. Nahlásil jej Jiří Bunda, který je údajně jednou z vedoucích postav ultrapravicových Autonomních nacionalistů. Shromáždění "proti pozitivní diskriminaci a policejnímu násilí" na litvínovské náměstí Míru svolala na stejný den od 11 hodin krajně pravicová Dělnická strana.
ČTĚTE TAKÉ: Extremisté v Praze: sraz se obešel bez zásahu policie
Policie se strážníky monitorují situaci ve městě už ode dneška. V pondělí budou v pohotovosti pořádkové jednotky severočeské policie, které posílí policisté z dalších krajů. Zapojí se i dopravní policie, situaci budou vyhodnocovat a dokumentovat také kriminalisté. "Úkolem policistů z antikonfliktního týmu bude navázat kontakt se všemi zúčastněnými stranami, a předcházet tak možným incidentům a agresi. Kromě toho nasadíme i technické prostředky - vodní stříkač a vrtulník," upřesnila Světláková.
Vzhledem k riziku konfliktních situací by se podle ní obyvatelé města v zájmu své bezpečnosti měli vyhnout místům, kde se protesty uskuteční.
Stoupenci Dělnické strany, neonacistického Národního odporu a Autonomních nacionalistů se v Litvínově sešli už v druhé polovině října. Akce měla být odpovědí na výpady Romů vůči členům hlídek takzvaných ochranných sborů Dělnické strany, kteří přijeli začátkem října na sídliště Janov monitorovat situaci. Shromáždění vyústilo ve střety s policisty. Několika skupinám extremistů se podařilo z centra města proniknout až na sídliště, střetu s Romy ale nakonec policie zabránila.
Ilustrační foto: Karel Šanda, Robert Sedmík