Od dnešní půlnoci si budou Čechy stejně blízké s Rakouskem jako s Moravou. Po vstupu do schengenského prostoru bude možné přecházet do sousedního státu kdekoli po délce hranice, což usnadní život především obyvatelům příhraničních obcí. „Hraniční" kontroly ale ještě nezmizí docela.
Už žádné buzení při cestě vlakem přes hranice, už žádné čekání na hraničních přejezdech, hranice prakticky zmizí. Na tyto změny, které Schengen Česku přinese, upozorňuje informační kampaň ministerstva vnitra.
Členové Schengenu |
původní: Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Island, Lucembursko, Německo, Nizozemí, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Španělsko a Švédsko noví: Česká republika, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko usilují o vstup: Bulharsko, Kypr, Lichtenštejnsko, Rumunsko, Švýcarsko |
Lidé by si také měli být vědomi toho, že zatímco jim nově postačí pro cesty do ciziny jen občanský průkaz, zvířata musí mít i nadále pas, protože veterinární předpisy pro převážení zvířat přes hranice zůstávají stejné. Pokud tedy má domácí mazlíček cestovat na zahraniční dovolenou, musí mít s sebou doklad o potřebných očkováních a dobrém zdravotním stavu.
Oslavy vstupu začnou ve Starém Hrozenkově
Na česko-slovenské a česko-rakouské hranici budou večer zahájeny oslavy vstupu České republiky do schengenského prostoru. Vše začne ve Starém Hrozenkově na hranice Česka a Slovenska, která vznikla jako poslední a jako první bude zrušena. Ministři vnitra Ivan Langer a Robert Kaliňák tak učiní přeříznutím symbolické hraniční závory. Oslavy budou v podobném duchu pokračovat v Mikulově na česko-rakouské hranici. Zde se Langer setká s rakouským ministrem vnitra Güntherem Platterem.
Hlavní oslavy se uskuteční v pátek na česko-polsko-německém trojzemí. Na hraniční přechody Žitava - Friedensstrasse - Hrádek nad Nisou kromě českého premiéra Mirka Topolánka dorazí i německá kancléřka Angela Merkelová, šéf polské vlády Donald Tusk a předseda Evropské komise José Barroso.
Vstup do Schengenu si také vyžádal velké změny v systému sdílení dat o hledaných, pohřešovaných a nežádoucích osobách a o odcizených vozidlech, dokladech či zbraních, takzvaném SIS. Původně měl vzniknout úplně nový systém, jeho vznik se ale zpožďoval, a tak se nakonec devět nových zemí připojilo ke stávajícímu systému. Za necelé čtyři měsíce, po které mají čeští policisté k systému přístup, se podařilo dopadnout už 30 hledaných lidí.
Chcete o Schengenu vědět víc? Absolvujte bezplatný on-line kurz. |
Foto: ČTK