Soukromí lékaři by na receptech měli uvádět nejen adresu ordinace, ale i trvalé bydliště. Ukládá jim to vyhláška ministerstva zdravotnictví, která platí od poloviny března. Nikdo ji ale nedodržuje. A ani nikdo nevymáhá.
"Každý pacient by věděl, kde jeho lékař bydlí. Přitom už dnes občas lékaři čelí útokům ve svých ordinacích - představa, že by nás nebo naše rodiny někdo mohl obtěžovat i doma, je nepřijatelná," vysvětluje předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák, proč jménem svých kolegů proti novince protestuje.
Povinnost uvádět adresu bydliště se nelíbí ani dalším lékařům, kteří pracují jako fyzické osoby: dětským lékařům, zubařům, gynekologům a dalším ambulantním specialistům. Společně proti nové vyhlášce začali protestovat už v březnu.
Může za to vnitro
Lékaři přitom upozorňují, že nová povinnost do vyhlášky pronikla bez jejich vědomí. "Byl to požadavek ministerstva vnitra. Podle něj by každý, kdo podniká jako fyzická osoba, měl uvádět adresu podnikatele - v případě lékařů je to jejich bydliště," vysvětluje mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.
Pokud byste ovšem dnes na receptu hledali adresu bytu svého lékaře, nepochodíte. Soukromí lékaři si nová razítka nepořídili a recepty vyplňují postaru.
Díky nejednotnosti zákonů to nikomu nevadí: vyhláška sice ukládá adresu uvádět, pokud ale na receptu chybí, není to podle jiných předpisů důvod, aby lékárník medikamenty nevydal. "Nesetkali jsme se s tím, že by nám pojišťovna nechtěla tyto recepty proplatit, proto ani my pacientům problémy neděláme," popisuje současný stav mluvčí lékárnické komory Aleš Krebs.
Už na podzim by měl mít příběh úředního šlendriánu happy end. Ministerstvo se totiž chystá spornou pasáž změnit. "Lékařům se to nelíbí a z ministerstva vnitra jsme se dozvěděli, že si na tom taky netrvají," konstatuje mluvčí Cikrt.
Foto: profimedia.cz, Petra Mášová