Dům v Ústí
Aktivisté prý našli řešení pro nájemníky rizikové ubytovny
03.02.2013 19:30
Aktivisté našli bydlení pro zbývající obyvatele ústecké ubytovny v Krásném Březně. Musí ale sehnat asi 25 tisíc korun na kauce. Podle mluvčí iniciativy Bydlení pro všechny Dalibora Záhory musí obyvatelé ubytovnu, kde byly v pátek odpojeny energie a voda, opustit kvůli jejímu havarijnímu stavu. Podle majitele je pobyt v ní životu nebezpečný. Ještě v sobotu jich v budově zůstávalo 40 včetně dětí.
"Během soboty se aktivistům iniciativy podařilo nalézt majitele nemovitostí, kteří disponují potřebným počtem bytů a jsou ochotni uzavřít standardní nájemní smlouvy s přijatelnou výší nájemného," uvedl Záhora. Je však třeba sehnat ještě asi 25 tisíc korun na zaplacení kaucí a prvních nájmů, dodal.
Podle Lenky Balogové z Poradny pro občanství v Ústí nad Labem je dům stejně jako ubytovna v ústecké čtvrti Krásné Březno. "Nyní probíhá jednání o administrativních záležitostech, technických parametrech bytů a právních náležitostech nájemních smluv," informovala v.
"První dvě rodiny původně vystěhované z domu v Předlicích se do nových bytů již přestěhovaly. Zbylé rodiny i další obyvatelé ubytovny by je měli následovat v pondělí," dodal. Aktivisté nosí lidem v domě bez vody, elektřiny a tepla jídlo a nápoje a náhradní zdroje světla. Topení jim zajišťují přenosná plynová kamna.
Panelový dům v Krásném Březně je podle majitele v havarijním stavu, a proto společnost CPI požádala soud o předběžné opatření a chce podávat žaloby za neoprávněné užívání bytů. Podle zástupců společnosti i města obyvatelé věděli o chystaném uzavření ubytovny už od listopadu loňského roku a měli si nové bydlení hledat.
Spor mezi obyvateli ubytovny, jejím nájemcem a majitelem objektu, by podle aktivistů mělo řešit město a o lidi se postarat. Ústí nad Labem ale žádnou městskou ubytovnu nemá, naopak kritizuje stát, že neřeší sociální bydlení systémově a nechává na městech, aby se s problémem vyrovnala sama.
Proti vystěhování rodin z ubytovny demonstrovala v pondělí před ministerstvem práce a sociálních věcí v Praze asi stovka lidí. Ministryni Ludmilu Müllerovou (TOP 09) žádali, aby situaci pomohla vyřešit. Protest provázely drobné potyčky s policií. Náměstek ministryně pro sociální a rodinnou politiku David Kafka tehdy řekl, že jeho úřad není garantem sociálního bydlení a že tento problém spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj. Řešit by ho podle něj také měl magistrát v Ústí nad Labem a krajský úřad.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.