Alespoň protikorupční balíček, prosí ODS Fischer
07.02.2010 13:34 Původní zpráva
Premiér Jan Fischer apeluje na parlamentní strany, aby kvůli obstrukcím a předvolebnímu boji neodstřelily vládní návrhy klíčových zákonů, které leží ve Poslanecké sněmovně. Bylo by dobré, kdyby poslanci projednali alespoň protikorupční balíček, vyjádřil se v nedělních Otázkách Václava Moravce.
V uplynulém týdnu ho rozčílili především pravicoví poslanci, kteří obstrukcemi ve sněmovně oddalují projednávání některých norem. Chtějí tak zablokovat co nejvíce "předvolebních" zákonů socialistů.
Jednací řád sněmovny dává poslancům prakticky nekonečný prostor k rozličným "fintám", jak jednání zdržovat. Pokud se některé ze stran - v současnosti je to ODS - zlíbí protahovat jednání o zákonech donekonečna, najde si k tomu vždy cestu. Občanští demokraté si ve sněmovně pomáhají řečněním nad programem, absencemi ministrů i poslanců a nekonečnými přestávkami. Úspěšně tak blokují hlasování o "předvolebních" zákonech.
ČTĚTE DÁLE: Obstrukce ve sněmovně stokrát jinak. ODS boduje
Petr Nečas přitom avizoval, že nejsilnější parlamentní strana od obstrukcí neupustí. Ani na mimořádných schůzích, hned čtyři jsou následující týden v programu sněmovny.
Jan Fischer se dnes proti takovým praktikám ohradil. "Bylo by dobré, kdyby poslanci projednali alespoň protikorupční balíček. Jsou tam ale i jiné předlohy, které by naši situaci zlepšily," řekl v nedělních Otázkách.
Protikorupční balíček vláda schválila v lednu. Balíček zavádí například institut korunního svědka a protikorupčního agenta nebo rozšiřuje výčet trestných činů, na které je možné nasadit odposlechy. Obsahuje také možnost prověřovat členy, kteří sedí ve výběrových komisích u zakázek za stovky milionů korun.
Nechce se jim pracovat, vyčítá ODS Paroubek
Fischer svým vyjádřením podpořil socialistu Jiřího Paroubka, který si na počínání pravicových poslanců několikrát veřejně stěžoval. "Pánům se prostě nechce pracovat. Voliči od nás ale očekávají, že nějakou činnost ve sněmovně vykonávat budeme," prohlásil Paroubek.
Sám ale připustil, že obstrukce je legitimní parlamentní nástroj. On a jeho poslanci ho ostatně hojně využili v éře Topolánkovy vlády. Například když se schvalovaly některé reformní zákony nebo bezprostředně po volbách v roce 2006, když se rozdělovaly funkce ve sněmovně.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.