Internetový prodejce
Amazon se o zdraví zaměstnanců nestará. Soudí se s nimi třeba i rok
03.04.2019 10:15 Původní zpráva
Americký internetový prodejce Amazon patří k největším firmám na světě. Její zakladatel a generální ředitel Jeff Bezos je nejbohatším mužem planety, přesto zaměstnanci společnosti pracují v nevýhodných podmínkách a kolikrát se musejí se svým zaměstnavatelem soudit ohledně odškodného za svá zranění. Upozorňuje na to britský server The Guardian.
Sedmadvacetiletá Michelle Quinonesová z amerického Texasu začala v Amazonu pracovat v červenci 2017. Dělala především noční směny ve skladu, kde musela stíhat vyřídit určitou kvótu objednávek. Už po pár měsících se jí objevily příznaky syndromu karpálního tunelu. Pracovní lékaři ji ale hned desetkrát pustili zpátky do práce.
V listopadu už se její ruka zhoršila natolik, že potřebovala podstoupit operaci. Tu však pojišťovací agenti Amazonu schválili až v únoru 2019. Po více než roce soudních pří. "Bylo to dlouhých 17 měsíců. Ztratila jsem všechno. Přišla jsem o svůj byt a musela se vrátit domů do New Jersey," řekla Quinonesová pro The Guardian.
I přes zákaz soukromého lékaře jí v Amazonu nařídili, ať se v prosinci 2017 vrátí do práce. Musela vykonávat stejnou práci jako předtím, firma jí až do rozhodnutí soudu o rok později nijak nevyhověla v tom, že by ji přesunula na jiné, méně náročné pracoviště. Na pár dní si dokonce zaplatila soukromého detektiva, který měl Quinonesovou sledovat a prokázat, že své zranění finguje, odhaluje The Guardian.
"Řídíme se všemi texaskými zákony o odškodnění zaměstnanců a tento případ není žádnou výjimkou. Michelle už není zaměstnankyní Amazonu, ale stále má svého speciálního poradce, který jí pomáhá orientovat se v dalších probíhajících diskuzích," vyjádřil se k případu mluvčí Amazonu.
Lidé jako komponenty masové výroby
Kim Wyattová zastupuje v Texasu pracovníky, kteří se se svými zaměstnavateli soudí ohledně odškodnění. Její klientkou byla právě i Quinonesová. Zdaleka však nejde o jedinou zaměstnankyní Amazonu, kterou zastupuje nebo zastupovala. "Spousta případů, které můžeme u společnosti Amazon pozorovat, se týkají případů opakovaných zranění. Tamní lidé jsou v podstatě jen jednou z komponent celého toho strojírenského průmyslu masové výroby," tvrdí Wyattová.
Amazon figuruje také v žebříčku Národní rady pro pracovní bezpečnost a ochranu zdraví z dubna 2018, kde je zařazen na seznam "nejnebezpečnějších pracovních míst" v USA. Pracovní podmínky, jež společnost svým zaměstnancům nabízí, jsou zkrátka zdraví nebezpečné.
Nejsou to ale jen pracovníci skladu, kterým se od firmy nedostává vhodného zacházení v případě zdravotních potíží spojených s přepracováním. Několik případů u soudu se týkalo například i zaměstnanců z personálního oddělení. "Zaměstnanci jsou srdcem a duší našich operací a tvrdě pracujeme na tom, aby jim byla zajištěna bezpečnost, pohodlí, moderní pracovní prostředí a možnost kariérního růstu," reagoval mluvčí společnosti prostřednictvím e-mailu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.