S velkou slávou spustil před měsícem ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) ambiciózní projekt Infosoud. Prý ušetří čas lidem a ubere práci soudním kancelářím. Webové stránky, na kterých si lidé mohou dohledat stav jejich soudního řízení, se však potýkají s problémy.
Už téměř měsíc mají lidé možnost sledovat putování svého soudního spisu na internetu. Několik kliků myší stačí k tomu, aby se člověk on-line dozvěděl, jaký je stav soudního jednání - zatím na všech okresních a na vybraných krajských soudech. Infosoud je vlajkouvou lodí Pospíšilovy reformy justice. Ovšem mělčinám se vyhnout neumí.
"Začátek mé soudní kauzy spadá do roku 1998. I když bych teď zahájil nové řízení o čemkoliv, třeba o péči nebo o výživné, vždy bude mít starou spisovou značku. A staré věci na stránkách nevyhledáte," vysvětluje zkušenost s on-line spisem Jiří Janečka, který u okresního soudu bojuje o syna.
Jeho kauzou se zabývá zlínský okresní soud. Šéf Jiří Dufek žádný problém s Infosoudem dosud nezaznamenal. "Podle mých informací funguje systém bez potíží," řekl serveru TÝDEN.CZ. "Spis samozřejmě v databázi není, pokud byl uzavřen před rokem 2005," dodal.
Informovat musí soud
Jenže za Janečkovým spisem ještě nikdo tečku neudělal. Proč tedy v systému chybí? Nabízí vysvětlení: specifický problém se týká případů, ve kterých se rozhoduje právě o péči o nezletilé nebo o opatrovnictví. Mají totiž dvojí značení.
"Jedno dítě rovná se jednomu spisu," vysvětluje Jindřich Rajman z okresního soudu v Hradci Králové. "Ovšem když se ve spisu postupem času objeví například několik žádostí o změnu výživného, tak se v systému musí hledat takzvaná senátní položka konkrétní žádosti místo číselného označení celého spisu."
Soudy jsou přitom zvyklé sdělovat jenom spisovou značku, a proto Janečka hledá rozhodnutí v systému marně. "Musíme si zvyknout uvádět u podobných případů čísla dílčích rozhodnutí a ne pouze spisové značky," uvedl Rajman.
Telefonátů neubylo
Spuštění webu navíc výrazně neulehčilo ani soudům. "Neřekl bych, že k nám lidé volají méně, stejně se vždy chtějí ujistit," popisuje mluvčí okresního soudu pro Prahu 1 Kryštof Janek. "Navíc řada lidí nemá přístup na internet," podotknul.
Připojuje se k němu i Jiří Dufek ze zlínského okresního soudu. "Je velmi složité odhadnout, jestli vám Infosoud ušetří pět procent času nebo jednu hodinu týdně." Podle Dufka nový systém nešetří práci soudcům. "Časem to možná poznají jen vedoucí jednotlivých kanceláří, ti totiž údaje do systému vkládají a odpovídají na telefonické dotazy."
Foto: Karel Šanda, Robert Sedmík