<span>Američané couvli.</span> Radar v Česku nebude

Domácí
17. 9. 2009 07:23
Obama v noci hovořil s premiérem Janem Fischerem.
Obama v noci hovořil s premiérem Janem Fischerem.

Americký radar.USA ustoupí od projektu protiraketové obrany, jehož součásti měly být v Polsku a České republice. S odvoláním na své zdroje to uvedl list Wall Street Journal. Podle nich je totiž v současnosti menší hrozba útoku ze strany Íránu. Premiéru Janu Fischerovi kvůli tomu v noci telefonoval americký prezident Barack Obama.

Vláda se k nově vzniklé situaci zatím nechce vyjadřovat. "Tuto informaci nemohu potvrdit. Chystáme prohlášení," řekl pro Českou televizi tiskový mluvčí Roman Prorok. Pouze potvrdil informaci serveru ihned.cz o nočním hovoru. "Premiér o telefonátu s Barackem Obamou vzápětí informoval prezidenta Václava Klause," dodal mluvčí.  

ČTĚTE TAKÉ: Moskva zrušení protiraketové obrany vítá, Varšava čeká
                        USA připravují náhradní varianty protiraketového štítu

Agentura AP zároveň v noci napsala, že vláda amerického prezidenta Baracka Obamy dnes hodlá informovat Českou republiku a Polsko o výsledku svého sedmiměsíčního vyhodnocování projektu.

Jednání v Praze

Do Prahy dorazí odpoledne delegace USA vedená náměstkyní ministryně zahraničí Ellen Tauscherovou, která nyní jedná ve Varšavě.

Americký ministr obrany Robert Gates by navíc dnes měl mít tiskovou konferenci, jež by se měla týkat právě plánů ohledně protiraketové obrany. V pátek by se s ním měl setkat ministr obrany Martin Barták, který je tento týden v USA na pracovní návštěvě.

Obama v noci hovořil s premiérem Janem Fischerem.Podle diplomatického zdroje by česká strana chtěla, aby navzdory rozhodnutí americké administrativy zůstaly zachovány dohody související se záměrem vybudovat radar, například v oblasti vědecké a vojenské spolupráce.

"Domluvili jsme se s americkou stranou, že komentáře budeme poskytovat až po odpoledním jednání s vládní delegací, řekl náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

Obamovo dilema

Obama podle médií řeší dilema, zda zbrzdit postupný pokrok ve vzájemných vztazích s Ruskem, které se záměrem Spojených států nesouhlasí, nebo zda zklamat své dva spojence ze Severoatlantické aliance.

Obamova vláda se zavázala, že projekt protiraketového štítu, s nímž přišel předchozí prezident George Bush, aby čelil hrozbám ze zemí, jako je Irán, znovu posoudí. Polský list Gazeta Wyborcza nedávno uvedl, že Obamova vláda si nyní přeje spíš instalovat protirakety na lodích a na základnách v Izraeli a v Turecku.

ČTĚTE TAKÉ: Paroubek slíbil Putinovi zákaz radaru jako téma kampaně
                        Pochod proti radaru si policie vedla, kudy potřebovala

Původní záměr systému protiraketové obrany počítal s raketovou základnou v Polsku a radarovou základnou v České republice.

Foto: Reuters

 Reakce brdských starostů:

Starosta Trokavce Jan Neoral: "Po třech letech je to velice příjemná a dobrá zpráva a je vidět, že jsme proti tomu monstru nebojovali nadarmo. Velmi by mě zajímalo, co tomu říkají Topolánek, Barták, Vondra, Parkanová i Cyril Svoboda, kteří stavbu vehementně prosazovali."

 

Starosta Rožmitálu pod Třemšínem Josef Vondrášek: "Pokud je to pravda, tak načneme flaštičku a oslavíme to. Bylo by dobře, kdyby USA od protiraketové obrany ustoupily a daly nám pokoj."

 

Příbramský starosta Josef Řihák považuje celou věc za neúspěch bývalé vlády, která podle něj radar arogantním způsobem prosazovala, aniž vše dobře vysvětlila. "Takže jsem určitě rád, že tady radar nebude," dodal.

 

Podle starosty Mirošova Vlastimil Sýkory je dobře, že skončí "šílenství", které obce odtahovalo od práce. "Rád bych ale jako český občan věděl, jak bude zajištěna ochrana naší země před cizími raketami, tedy jaká je alternativa," podotkl.

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ