Američané míří do Brd. Smlouva o radaru podepsána
08.07.2008 14:55 Původní zpráva Aktualizováno 08.07. 17:57
Američtí vojáci mají nakročeno do Brd. Alespoň diplomaticky. První žena americké politiky Condoleezza Riceová v pražském Černínském paláci podepsala smlouvu o radaru. Jestli v Česku Američané článek protiraketové obrany skutečně postaví, ovšem není jisté. O smlouvě musí ještě hlasovat parlament.
Za českou stranu dokument podepsal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Tato smlouva nejen zvýší bezpečnost České republiky, ale také Evropy a celého euroatlantického prostoru," prohlásil Schwarzenberg. "Věřím, že se v českém parlamentu najde dostatek zodpovědných poslanců, kteří budou hlasovat kladně, tedy pro radar," dodal.
A Riceová se přidala: "Tato smlouva je velmi klíčová, je dalším krokem v budování transatlantického spojenectví. Nejde o rétoriku studené války, reagujeme na konkrétní hrozby."
FOTOGALERIE: ZDE
Slavnostní podpis smlouvy měl dohru před Černínským palácem. Když odjížděla kolona s americkou ministryní, popošel Schwarzenberg k hloučku demonstrantů, kterým se nelíbí záměr vybudovat radar v Brdech. To neměl dělat - první rajče zasáhlo ministra, druhé jeho bodyguarda. Tím incident skončil, policisté nedokázali útočníka v davu rozpoznat.
Radar jako stavební kámen, jako Marshallův plán
Několik desítek minut předtím jednala Riceová s premiérem Topolánkem v Kramářově vile. Protiraketový deštník označila za "jeden ze stavebních kamenů obrany nejen USA, ale i NATO a celého mezinárodního společenství".
"Víme, že Írán se dál vzpírá mezinárodním povinnostem ohledně kontroly obohacování uranu a dál pracuje na svých raketách, musíme být na tuto hrozbu připraveni," prohlásila šéfka americké diplomacie.
Topolánek přirovnal raketový deštník k Marshallově plánu - americké rozvojové pomoci Evropě po druhé světové válce, kterou Československo na nátlak Moskvy tehdy odmítlo. "Už jednou v historii jsme byli v podobné situaci a tehdy jsme selhali. Nepřijali jsme Marshallův plán a takovou chybu už si nemůžeme dovolit," řekl Topolánek.
ČTĚTE TAKÉ: Musíme být připraverni na íránské rakety, varovala Riceová
Dohodu vláda uzavřela i navzdory křiku opozice. Sociální demokraté dokonce pohrozili tím, že pokud vyhrají příští volby do Poslanecké sněmovny, smlouvu s Američany vypovědí. "Opozice si vyhrazuje právo revize smluv o radaru a jejich případném vypovězení," pohrozil v minulosti šéf sociálnědemokratických poslanců Michal Hašek. Šéf zelených Martin Bursík dnes řekl, že hlasování ve sněmovně by se nemělo uspěchat. "Bylo by dobré počkat do volby amerického prezidenta," podotkl Bursík.
Na podpis smlouvy reagovala okamžitě i Moskva. Podepsání dohody o radarové základně podle zdrojů v ruské diplomacii komplikuje globální bezpečnost a ruší rusko-americké konzultace o protiraketovém štítu.
Smlouva je tajná. Zatím
Znění dohody česká vláda přísně tají. Zatím je jasné pouze to, že smlouva umožňuje vznik vojenské základny v Brdech, kde bude operovat až 250 Američanů. Detaily smlouvy se kabinet chystá odtajnit až po podpisu.
O vybudování protiraketového deštníku jedná Topolánkův kabinet od samého začátku svého fungování. Podmínky přijatelné pro českou i americkou stranu se tak podařilo vyjednat po dvou letech. V minulých dnech on-line deník TÝDEN.CZ upozornil, že ministři stále nevědí, jaký radar v Česku vyroste.
ČTĚTE TAKÉ: Studie o radaru jsou nepřesné, přiznal Bursík
Kromě hlavní smlouvy umožňující, aby radar v Brdech vůbec vznikl, se chystá kabinet uzavřít s Američany ještě další dvě dohody. Dokončení druhé smlouvy nazvané SOFA brání spory o to, komu budou Američané platit daně. Naopak dokument o vědecké a technické spolupráci mezi Českem a Spojenými státy se podařilo dokončit a šéfka amerického diplomacie jej potvrdila svým postupem.
Foto: Robert Sedmík, Lucie Pařízková, Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.