Z Ameriky nepřijede
Amnestovaný Klausův přítel Lukeš má soud. Možná poslední
17.12.2013 06:25 Rozhovor
Kauzu podnikatele Petra Lukeše, přítele Václava Klause, který jako jeden z mála odmítl prezidentovu amnestii, bude dnes projednávat Vrchní soud v Praze. Jak on-line deníku TÝDEN.CZ řekl jeho obhájce Vítězslav Květenský, výsledek jednání se neodváží odhadnout, přestože jeho klient byl již opakovaně obžaloby z vytunelování 4,5 miliardy z Válcoven trub Chomutov zproštěn. "U našich soudů člověk nikdy neví dne ani hodiny," konstatoval advokát.
Petr Lukeš, jak před časem uvedl v exkluzivním rozhovoru pro TÝDEN.CZ se rozhodl, že jeho letitý proces "musí pokračovat", aby se "zbavil nálepky tuneláře a zločince nejvyššího kalibru a tak očistil své jméno". Podnikatel, jehož trestní kauza se táhne od konce 90. let, dlouhodobě žije v USA a do Česka se podle mínění svého právníka natrvalo vracet nebude. Pokud soud žalobci nevyhoví, není vyloučeno, že jde o poslední Lukešův soud v této kauze.
Trestní řízení s Lukešem a s dalšími manažery válcoven bývalý prezident Václav Klaus v rámci své poslední amnestie zastavil kvůli délce řízení přesahující osm let.
Krajský soud v Plzni Petra Lukeše opakovaně zprostil obžaloby. Dnes by toto rozhodnutí mohlo být definitivně potvrzeno...
...teoreticky vzato ano. Prakticky vzato bych byl rád.
Jak se domníváte, že jednání dopadne?
Neodvážím se to odhadnout, protože u našich soudů člověk nikdy neví dne ani hodiny.
Zúčastní se klient jednání osobně?
Pan Lukeš z USA nepřijede. Byl o termínu vyrozuměn a písemně požádal o jednání v nepřítomnosti.
Pokud bude zprošťující verdikt potvrzen, hodlá Lukeš žádat o finanční odškodné za trestní stíhání? Alespoň v nedávném rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ to nevyloučil.
Dokud nebude zproštění pravomocné, tak je předčasné uvažovat o otázce odškodnění. Je ale fakt, že soud, konkrétně Nejvyšší soud, v minulosti přijal určitá rozhodnutí týkající se odškodnění za délku řízení, podle nichž se platí za rok zhruba patnáct až dvacet tisíc korun. Samozřejmě by se o tom v případě pravomocného zproštění dalo uvažovat. Ale zatím nemám v tomto směru žádný pokyn.
Podobně stíhaní lidé, jako je váš klient, požadují i takzvanou nemajetkovou újmu například za poškození dobrého jména, degradaci ve společnosti...
Nemajetková újma samozřejmě v úvahu také připadá. Jsou pro ni stanovena poměrně přísná kritéria; pokud jde o dobu uplatnění, tak je to půl roku. Takže čas na to rozvážit, zda bychom k tomu přistoupili, máme. Musíme ale vycházet z toho, že pokud by rozhodnutím vrchního soudu bylo zamítnuto odvolání pana státního zástupce, tak má ještě nejvyšší státní zástupce dvouměsíční lhůtu od doručení rozhodnutí na podání dovolání.
Jak odhadujete, že se Pavel Zeman zachová?
Předchozí nejvyšší státní zástupkyně dovolání podala. Netroufám si říct, jak se na to bude dívat současný nejvyšší státní zástupce. Ale vzhledem k tomu, že zatím nemáme ani rozhodnutí vrchního soudu, tak tyto úvahy jsou ryze akademické.
Domníváte se, že dnes konečné, respektive pravomocné, rozhodnutí padne? Je ještě vůbec možné si představit, že by se mohly v této letité kauze objevit důkazy, které před soudem ještě nezazněly?
Právě na základě již zmíněného dovolání nejvyšší státní zástupkyně bylo soudu uloženo doplnění dokazování. Krajský soud vše provedl, a to ještě v širším měřítku, než mu bylo uloženo. Všechny tehdy nově provedené důkazy nejenže nepotvrzují úvahy státního zastupitelství, ale dle mého názoru jednoznačně potvrzují obhajobu obviněných. Takže se domnívám, že dohledávat tam již těžko je co. Jde o věc šestnáct let starou věc, proto si nedovedu představit, že by se daly nacházet ještě nové důkazní prostředky. Svědci si už nic nepamatují a listiny jsou v mnoha případech skartované, jelikož skartační lhůty jsou pryč. Skutečně nemám představu, co by ještě mohlo být došetřováno a co by mohlo nasvědčovat o vině obžalovaných.
Chystá se klient vrátit do ČR nebo sem alespoň občas jezdit?
Klient v České republice nedávno byl. Je třeba si uvědomit, že ve Spojených státech bydlí asi osmnáct let, má tam zázemí, narodily se mu tam děti, má tam svoje společenské vztahy. Osobně si nemyslím - aniž bychom o tom nějak podrobněji hovořili - že by se natrvalo vracel do České republiky. Ale fakt je, že nemohu vyloučit, že by se zde nepohyboval o něco více než dosud. To ale nemá žádnou souvislost s jeho trestním stíháním. Poté, co americké soudy odmítly jeho vydání, posléze došlo k zrušení všech zatykačů vydaných na jeho osobu, soudům poskytuje veškerou požadovanou součinnost a také s ohledem k jeho opakovanému zproštění obžaloby nemá žádný důvod se bát sem jezdit.
Jak byste zhodnotil dosavadní trestní stíhání Petra Lukeše?
Víte, to se asi nedá vyjádřit slušně.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.